Klíčem ke správnému fungování imunitního systému jsou zdravý životní styl, přiměřený pohyb, dostatek odpočinku, co nejméně stresu a samozřejmě správná výživa. Stálá únava, opakované virózy, záněty, angíny, alergie, ekzémy, zácpa či

průjem patří k projevům oslabeného imunitního systému. Také nemocní a starší lidé a osoby po operacích mají sníženou odolnost organismu.

Aby nás imunitní systém účinně chránil před infekcemi a nemocemi, potřebuje stálý a dostatečný přísun nezbytných vitaminů a minerálních látek. Mnohé studie prokázaly, že hodně starších lidí má sníženou hladinu potřebných látek v krvi. Vitamin C je posilující prostředek, který má schopnost zvyšovat odolnost organismu proti nemocem, dokáže odstranit pocity únavy, zvyšuje výkonnost a má pozitivní vliv na činnost srdce.

Základem dobře fungujícího imunitního systému je stálý a vyvážený přísun živin v podobě kvalitní a pestré stravy. Bohatým zdrojem vitaminů jsou ovoce a zelenina. Obsahují celou řadu účinných látek, které se vzájemně doplňují a udržují imunitní systém v pohotovosti. Zdrojem minerálních látek jsou ryby, drůbež, libové maso, zakysané mléčné výrobky s živými kulturami, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, slunečnicová, sezamová a dýňová semínka.

Mrkev s vysokým obsahem beta-karotenu je zázračnou zbraní našeho imunitního systému. Zajišťuje ochranu sliznic celého těla proti virům a bakteriím.

Již jedna paprika pokrývá denní potřebu vitaminu C a díky obsahu dalších látek představuje skvělou potravinu, která posiluje imunitu těla proti infekci.

Zdrojem selenu a dalších látek, které posilují odolnost organismu, je zelí, zvláště účinné je kysané zelí.

Platí, že dobře fungující střeva jsou základem imunity. Prastarým bojovníkem s nemocemi je tak i jogurt.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698798
DnesDnes126
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2316
Tento měsícTento měsíc13632

Partnerské weby

apartman banner