Čokoládou proti infarktu? Pokud si rádi dopřáváte čokoládu, můžete si být jisti, že tím přispíváte k dobrému zdraví. Samozřejmě v případě kvalitní hořké čokolády, která má vysoký podíl kakaa. Obsahuje totiž velké množství flavanolů. Jedná se

o sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v mnoha rostlinách a potravinách, jako jsou ovoce, zelenina, ale také červené víno a kakao. Má se za to, že mají vliv na rozšiřování cév nebo na uvolňování svalů kolem nich, což pomáhá průtoku krve a brání nežádoucímu usazování látek na stěnách cév. Hořká čokoláda je také bohatým zdrojem hořčíku, stopového prvku, který pozitivně ovlivňuje nervový systém. Rozumná konzumace této sladké pochoutky zaručeně působí proti stresu, uvolňuje napětí, přispívá k dobré náladě i lepšímu spánku. Jak potvrdily mnohé vědecké studie, sladká pochoutka plná antioxidantů přispívá k lepší imunitě a odolnosti proti běžným virózám, působí na snižování vysokého krevního tlaku. U pacientů po infarktu má pozitivní vliv na délku přežití, v neposlední řadě snižuje cholesterol, chrání mozek a další orgány před stárnutím.

Manželství a zdraví. Říká se, že lidé, kteří žijí ve šťastném partnerském svazku, jsou zdravější. Jak vyplynulo ze seriózních studií, vdané ženy a zadaní muži se dožívají mnohem vyššího věku než osamělé osoby. Lidé žijící ve fungujícím partnerství bývají šťastnější a spokojenější, poskytují si vzájemnou oporu. Lépe se stravují, celkově dbají o zdravou životosprávu, sledují termíny preventivních prohlídek. A ještě jedna zajímavost v souvislosti s manželstvím. Pozitivní vliv na zdraví má prý i nošení zlatého snubního prstýnku. Klouby na prsteníčcích mužů a žen, kteří nosí důkaz lásky na ruce po mnoho let, jsou v podstatně lepším stavu než u těch, kteří „snubák“ nenosí nebo si ho pravidelně nenavlékají. Blahodárný vliv na klouby, jako prevence revmatismu může prý mít právě zlato.

V boji s nadváhou pomohou jablka. Potřebujete se zbavit nadváhy? Jablka jsou v redukční dietě nenahraditelnou potravinou. Vyzkoušet můžete jablečnou kúru, při níž dva až tři dny budete jíst pouze tohle celoročně dostupné ovoce. Nezapomeňte na pitný režim, mezi jablky a nápojem by měla být dvouhodinová pauza. Samozřejmě je žádoucí upravit jídelníček v běžných dnech. Omezit především živočišné produkty a sladkosti. Kromě toho, že jablka blahodárně podpoří metabolismus, už jen jedno jablko snědené denně přispívá k udržení obranyschopnosti organismu na dobré úrovni, je prevencí proti zhoubným nádorům. Při jejich zvýšené konzumaci dochází také ke snížení hladiny cholesterolu, pomohou s poruchami trávení, bolestmi hlavy, doporučují se i při žaludečních vředech.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2785512
DnesDnes930
VčeraVčera826
Tento týdenTento týden3630
Tento měsícTento měsíc15623

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab