Infarkt myokardu je postrachem moderní doby. Zdravé tepny jsou nezbytnou podmínkou správné funkce všech tělesných orgánů a infarkt nastane, pokud dojde k ucpání některé srdeční tepny. Mezi rizikové faktory patří především zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, nezdravá strava, kouření, nadváha, nedostatek

pohybu a stres. K většině infarktů dochází během několika hodin po probuzení.

Na srdečních chorobách se často podílí dědičnost - pokud srdeční infarkt prodělal blízký příbuzný ve věku do padesáti let, riziko onemocnění se zhruba desetkrát zvětšuje. Na začátku 20. století byl infarkt raritou. Dnes je v rozvinutých zemích velmi častou chorobou a příčinou smrti. Tato situace souvisí nepochybně s naším životním stylem a způsobem stravování. Přijímáme hlavně potraviny, které v těle způsobují kyselou reakci a kvašení. Tělo se dostává do stavu trvalého překyselení a to je příčinou vzniku nejrůznějších chorob včetně infarktu myokardu.

Nejnovější výzkumy potvrzují, že nadbytečná konzumace masa, zejména hovězího, zvěřiny a vnitřností, škodí srdci, neboť zvyšuje příjem železa, které může vést k srdečním onemocněním. Potravinové doplňky obsahující železo bvchom měli brát jen pod dohledem lékaře.

V jídelníčku nemocných by mělo být co nejméně uzenin, tučných sýrů a mléčných výrobků. Nepřehánějte konzumaci másla, ale zároveň omezte spotřebu margarínů, které obsahem transmastných kyselin mohou riziko infarktu zvyšovat.

Snažte se snížit příjem cukru, čokolády, sladkostí všeho druhu a sladkých nápojů, neboť negativně působí na srdce.

Je nepochybné, že konzumace soli je výrazným rizikovým faktorem pro nemoci srdce a cév včetně infarktu. Průměrná dávka soli ve stravě několikanásobně překračuje fyziologickou potřebu. Již nepatrné snížení soli v jídelníčku nemocného má velký dopad na zdraví i v rámci prevence srdečních chorob. Výrazně ve stravě omezte uzené maso a ryby, sýry, konzervované potraviny, hotové omáčky, instantní polévky, jídla rychlého občerstvení, sójové a orientální omáčky, polévkové koření, chipsy, slané tyčinky a další solené pochoutky.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767835
DnesDnes149
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1124
Tento měsícTento měsíc15518

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab