Páteř je vystavena velké zátěži a bolesti v zádech patří k nejčastějším civilizačním chorobám. Bylo zjištěno, že asi třetina obyvatelstva trpí bolestmi zad. Přitom nás nebolí záda, ale zpravidla páteř - buď její krční, nebo bederní část. Většina bolestí v zádech je následek zranění, nešikovného pohybu, svalového napětí, namožení

nebo oslabení kostí. Špatné držení těla, sedavé zaměstnání, těhotenství, obezita - to vše zvyšuje pravděpodobnost vzniku bolesti zad nebo zhoršuje již stávající potíže. Bolesti v zádech mohou být také příznakem onemocnění ledvin či močových cest. Chronickými potížemi se projevuje i artritida a osteoporóza, mohou ale signalizovat některé vážnější nemoci. Co pomáhá?

Výrazně zredukujte příjem potravin živočišného původu, zejména červeného masa. Živočišné produkty obsahují nenasycenou mastnou kyselinu arachidonovou, která zvyšuje hladinu zánětu a bolesti v těle. Snažte se co nejvíce omezit cukr, veškeré sladkosti, sůl a slané potraviny - jídla rychlého občerstvení (fast food), konzervované potraviny, polotovary, sýry, kečup, sójovou a worcesterskou omáčku, polévkové koření, chipsy a další solené pochoutky. Hodně soli obsahují i chléb, bílé pečivo a některé minerální vody. Je vhodné omezit kávu a nápoje s kofeinem, neboť zužují tenké vlásečnice na konci tepen, čímž se snižuje průtok krve a k vazům páteře se nedostává tolik živin.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767838
DnesDnes152
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1127
Tento měsícTento měsíc15521

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab