Máme se bát deprese? Podle Světové zdravotnické organizace má být do roku 2020 deprese druhou nejčastější nemocí na světě a to hned po chorobách srdce. Podle odborníků na neuroendokrinologii je deprese jediné systémové onemocnění, které negativně ovlivňuje téměř všechny ostatní choroby. Může dokonce

vyvolat takové poruchy, jako je onemocnění srdce nebo cukrovka. Výzkumy například ukazují, že lidé s depresí mají méně pružné srdce a hůře reagují, když se mění požadavky těla na krev a kyslík. Navíc depresivní mozek vysílá signály, že je zapotřebí více energie, a to může vést k tvorbě kortisolu, čímž se zvyšuje krevní cukr. Zdá se také, že deprese nějak souvisí s osteoporózou a rakovinou.

Čím chránit srdce. Víte, že pravidelný pohyb je nejlepší prevencí onemocnění srdce a cév, cukrovky, obezity nebo řídnutí kostí? Nemusíte běhat maraton nebo dřít tělo každý den v posilovně. I chůze se počítá. Pro člověka je nejpřirozenějším pohybem a má nesporně velmi blahodárné účinky na zdraví. Zlepšuje srdeční činnost, krevní oběh, reguluje krevní tlak, snižuje bolest svalů a kloubů, odstraňuje psychickou únavu, zvyšuje výkonnost imunitního systému. Svižnou procházku ocení jak organismus mladého člověka, tak i tělo seniora. Hodí se pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo kloubními problémy. Stačí chodit denně alespoň deset až dvanáct tisíc kroků.

Šetřete záda. Už se nemůžete dočkat, jak se vydáte s rýčem na zahrádku? Pokud vás občas trápí bolest zad, měli byste vědět, jak je při zahrádkaření zbytečně nezatěžovat. V prvé řadě se snažte, aby všechno náčiní, jako jsou lopata nebo hrábě a podobně, mělo dlouhou násadu a nemuseli jste se zbytečně při práci hrbit. Kolečko s kompostem či jiným materiálem plňte jen do poloviny a raději se několikrát otočte, než byste zádům přivodili šok. Na pletí plevelu a sázení si pořiďte šikovnou stoličku, polštářek nebo speciální podložku, abyste při klečení nezatěžovali kolena. Ke správnému držení těla a k šetrnějším pohybům přispějete také tím, že na nošení vody na zálivku použijete raději dvě menší konve než jednu velkou. Jednostranný pohyb není nic zdravého pro meziobratlové ploténky.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2609732
DnesDnes416
VčeraVčera689
Tento týdenTento týden4684
Tento měsícTento měsíc17702

Partnerské weby

apartman banner