Kněz a přírodní léčitel Sebastian Kneipp (1821 - 1897) vytvořil životní filozofii, která pohlíží na člověka a jeho životní návyky jako na neoddělitelnou součást přírodního prostředí. Tato komplexní myšlenka Sebastiana Kneippa je platná dodnes. V roce 1890 se

Sebastian Kneipp setkal s würzburským lékárníkem Leonhardem Oberhäußerem. Díky společnému přesvědčení o prospěšnosti přírodního léčitelství se z nich stali dobří přátelé. Na základě přírodních rostlinných esencí a dalších čistých složek obsažených v rostlinách vytvořili receptury, které jsou dodnes směrodatné při výrobě přírodních produktů.

Již v roce 1891 vložil Sebastian Kneipp odkaz svých dlouholetých studií do rukou přítele a spoluprůkopníka tím, že mu postoupil výlučná práva k vyvíjení, výrobě a prodeji farmaceutických a kosmetických produktů, které měly nést jméno a obrázek „pana faráře Sebastiana Kneippa“. Touto smlouvou položili stavební kámen pro dnešní firmu Kneipp.

Sebastian Kneipp dával do úzké souvislostí elementy, kterými jsou voda, rostliny, pohyb, strava a rovnováha a spojil je v komplexní životní koncepci.

Voda

Středem známé Kneippovy kúry je voda, která je ideálním nositelem tepla a chladu. Střídavým použitím teplé a studené vody můžete svému krevnímu oběhu dodat energii a udržet imunitu ve výborné formě.

Rostliny

Věda kolem léčivého účinku vyhledávaných bylin a rostlin se zakládá na tisíciletých zkušenostech. U receptů a produktů pro zdraví sázel Kneipp již odedávna na vysoké dávky rostlinných výtažků, které jsou ponechány v přírodním stavu.

Pohyb

Pravidelný tělesný pohyb, pokud možno bez tlaku na výkon, ve volné přírodě, zajišťuje výrazné zlepšení celkového zdravotního stavu. Organismus dostává energii a zlepšuje se jeho přirozená odolnost.

Strava

Vyvážená strava tvoří základní kámen zdravého, aktivního života. Zde se však nejedná o diety a stravovací plány, ale o to, že si vědomě vychutnáváte pestrý jídelníček.

Rovnováha

Vyváženost všech činností – to je základ spokojeného života. Voda, rostliny, pohyb a strava – každý z těchto elementů naprosto samostatně přispívá k našemu zdraví a k radosti ze života. Podle Sebastiana Kneippa je to právě souhra všech čtyř elementů, která je vyvážením těla i ducha.

Ludmila Veselá

DODATEK

Sebastian Kneipp pocházel z chudé německé tkalcovské rodiny. Jeho největší touha byla stát se knězem, ale jeho rodina na studia neměla peníze. Až v jedenadvaceti letech našel sponzora – kněze, který jej dva roky připravoval na studium. Pak konečně mladý Sebastian odešel z domu studovat gymnázium do blízkého města. Po pěti letech velkého strádání a bídy se fyzicky a duševně zhroutil. Doma už se všichni vzdali veškeré naděje na uzdravení a on sám s tichou odevzdaností čekal na svůj konec.

Osudem se mu dostala do rukou kniha O léčivé síle čerstvé vody. Našel v ní řešení svých problémů. Aplikace vody mu postupně dodávala sílu, až si nakonec uskutečnil svůj životní sen a stal se kazatelem. Zní to jako pohádka, ale vlastní zkušenost ho motivovala k pomoci nemocným lidem – vypracoval komplexní systém přírodní léčebné metody s použitím pouze vody.

V Německu v malé osadě Worishöfen založil první „polévárnu“. Postupem času začalo přibývat nemocných lidí, kteří Sebastiana Kneippa vyhledávali. Začali se k němu sjíždět i lékaři z celé Evropy a USA či Kanady, aby se naučili jeho metodu a mohli pomoci svým pacientům. A tak se Kneippovo léčení rozšířilo po celém světě a z malé osady rostlo Kneippovo lázeňské městečko.

Jako duchovní člověk přijímal všechny pacienty, pamatoval hlavně na chudé lidi a sirotky, kterým se snažil vytvořit takové podmínky, aby je léčba stála co nejméně.

V Čechách byla v roce 1895 otevřena Kneippova „polévárna“ v Ondřejově u Prahy ve vile profesora Ježka, který sám u Kneippa v Německu studoval. Překládal všechny jeho knihy, které byly vždy v mžiku vyprodány. Vydával i časopis Český Kneipp, a tak se metoda šířila také po Čechách a na Moravě. Díky tomu se metoda dochovala až do dnešní doby.

(zdroj: www.kneipp.cz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505697
DnesDnes166
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3949
Tento měsícTento měsíc17043

Partnerské weby

apartman banner