Na silnici mezi Löbau a Žitavou porazil 17. června 1722 moravský tesař Christian David první strom, aby se zde mohlo vybudovat nové osídlení. To vzniklo na statku náboženského reformátora Mikuláše Ludvíka hraběte ze Zinzendorfu (1700 - 1760) ovlivněného

pietismem. „Pod ochranu Pána“ se sem vydávali zejména moravští a čeští náboženští uprchlíci. V novém místě – Herrnhutu (Ochranově) – pak sdíleli svou víru a každodenní život. Historický okamžik dnes připomíná pomník.

Biblická slova pro miliony lidí
V roce 1732 zahájila křesťanská obec svoji misijní činnost. V následujících desetiletích vznikaly misijní stanice po celém světě. Svou misionářskou a humanitární prací učinila herrnhutská Jednota bratrská z městečka v hornolužické vrchovině mezinárodně známý pojem. Svobodná evangelická církev je dnes zastoupena ve 30 zemích na pěti kontinentech světa. Takzvaná „Hesla“ (biblická slova pro každý den) z Herrnhutu se tisknou v milionovém nákladu v padesáti světových řečech. Zhruba 180 let stará herrnhutská hvězda osvětluje v době adventu tisíce domácností, kostelů, náměstí a ulic daleko za hranicemi města.
Dnes dýchá v Herrnhutu na člověka na každému kroku historie.

Návštěvníkům padnou do oka budovy v prostém herrnhutském barokním stylu, mezi nimi například Vogtshof a Velká kostelní síň. Národopisné muzeum vystavuje předměty ze sbírek misionářů shromážděné z celého světa.

Bratrský les a Cesta víry

Jedinečnou památkou je Boží pole Jednoty bratrské, hřbitov založený v roce 1730 a čítající na 6 000 stejných náhrobků a altán (vyhlídkovou věž) z roku 1790. Po stopách historie lze pátrat při prohlídce památek, výstavy Jednoty bratrské, na Zinzendorfské naučné stezce v Bratrském lese či stezce sochařských děl Cesta víry.

Ludmila Veselá

Tipy na výlety do blízkého okolí:

Německé muzeum damašku a froté Großschönau

V jedné z nejpozoruhodnějších budov obce Großschönau, v měděném domě, se nachází Německé muzeum damašku a froté, které uchovává zdejší speciální textilní tradice. Zde se totiž v roce 1666 poprvé v Německu tkal damašek a v roce 1856 tu byla zahájena německá výroba froté. V muzeu jsou k vidění jedinečná expozice světoznámých damašků ze tří století, funkční tkalcovské stavy (mj. jediný tahový tkalcovský stav na damašek v Evropě) či ukázková dílna s 27 stroji na výrobu textilií, především froté.Obdivovat zde můžete také dílavýtvarného umění, především Johanna Eliase Zeissiga (zvaného Schenau).

Zámek Zinzendorf Berthelsdorf

Hrabě Zinzendorf poskytl na svém panství v roce 1722 útočiště uprchlým moravským bratřím. V témže roce následovalo založení nedaleké obce Ochranov (Hernnhut), kde nalezla spirituální komunita svůj nový domov. V Zinzendorfově zámku stojí za návštěvu renesanční sál a pokoj hraběte.

Barokní zámek hraběte Zinzendorfa byl dlouho ponechán napospas svému osudu a pustl, v roce 1998 však došlo k jeho důkladné rekonstrukci.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503884
DnesDnes117
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2136
Tento měsícTento měsíc15230

Partnerské weby

apartman banner