Pod pojmem budapešťský hrad si většinou vybavíme fotogenický Budín s kamennými věžičkami pohádkové Rybářské bašty. Na protějším břehu Dunaje lze však vedle honosných Széchenyiho lázní obdivovat uvnitř krásného parku Városliget ještě jeden zdejší hrad. Ten je sice

mnohem méně známý, zato naprosto neobvyklý.

Impozantní památník milénia

Rok 1896 se nesl ve znamení mohutných oslav tisíciletého výročí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny. V předvečer tohoto důležitého milénia Budapešť ožila vzrušující atmosférou reprezentativní zemské výstavy. Pro ni byla zbudována impozantní dřevěná kulisa idealizovaného panského sídla, inspirovaného prestižními pamětihodnostmi z několika regionů Uher.

Mezi lety 1904 až 1908 se pak odehrála celková přestavba, při které původně užité dřevo nahradily trvanlivější materiály – pálené cihly a kámen. Tak vzniknul pozoruhodný komplex. S trochou fantazie ho můžeme přirovnat k soudobým zábavním areálům se zmenšenými replikami významných architektonických děl. Tady je ale dotažen do naprosto monumentální formy.

Dotek Drákuly i rodu Korvínů

Prolínající myšlenkou souboru se stal ucelený průřez napříč hlavními epochami, se zdůrazněním míst, která se pevně zapsala do uherských dějin. Románskou éru a zároveň definitivní rozmach křesťanství zastupuje nádherná kaple, jejíž vstup krášlí kopie úchvatného portálu z proslulého chrámu v dnešní západomaďarské obci Ják. Ovšem Uhry se tenkrát rozprostíraly na mnohem větším teritoriu, než moderní Maďarsko. I proto je ústřední budovou komplexu a pompézním reprezentantem vrcholného středověku volná kopie hradního paláce slavného královského rodu Korvínů. Tento ohromný hrad se v reálu tyčí nad sedmihradským městem Hunedoara. Název města dokazuje spojitost s osobností Jana Hunyadiho, otce krále Matyáše Korvína a zároveň soupeře našeho panovníka Jiřího z Poděbrad. Proto se budapešťský objekt jmenuje Vajdahunyad vár(a). Tedy hrad vojvůdce Hunyadiho.

Magickou Transylvánii reprezentuje napodobenina mohutné městské brány starobylé Sighisoary – pravděpodobného rodiště legendárního Drákuly. A spekuluje se, že návštěva budapešťského hradu Vajdahunyad vdechla múzu Bramu Stokerovi, autorovi kultovního upírského románu. (Tady ale lehce pokulhává časová shoda, neboť slavná kniha byla poprvé vydána již rok po otevření prvotního dřevěného objektu.)

Renesance a baroko vtěsnaly do komplexu ozvěny zámecké kultury zosobněné slepencem zdobných odlesků architektury uherských měst, paláců i dvorů. Jižní a západní půli hradu obyčejně vroubí lesklá hladina umělého jezera. To ještě zvyšuje půvabnou scenérii. Nicméně aktuálně byla vodní nádrž v rekonstrukci, jinak sem rádi zamíří místní i turisté a za teplého dne si vychutnávají klidnou plavbu na zapůjčených lodičkách.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469890
DnesDnes305
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden305
Tento měsícTento měsíc1520

Partnerské weby

apartman banner