Vůbec první vlna čarodějnických procesů a masového vraždění nevinných lidí odstartovala na nyském knížectví už v roce 1622. Druhá pak přišla mezi roky 1679 – 1684. Této se už jako přísedící zúčastnil bezskrupolózní psychopat Fridrich Boblig z Edlstadtu (dnešních Zlatých Hor). Třetí vlna

přišla do kraje, kde ještě silně rezonovaly vzpomínky na nedávné hrůzná veřejná upalování, už o tři roky později. Novému inkvizičnímu soudu už Boblig předsedal, ačkoli byl do něj povolán jako hostinský z olomouckého bordelu „U divokého muže“. Přes tuto skutečnost se Bobligovou ochránkyní stala paradoxně majitelka panství hraběnka Angele Sybille Galle, rozená Žerotínová. Soudní líčení se odehrávalo v tzv.  Soudním pokoji ve druhém patře jejího zámku, na svou smrt pak poslední noc oběti čekaly v konírnách (v dnešním přízemí východní části zámku).

Předem jasné procesy

Jejich první obětí byla stará žebračka Marina Schuchová z nedalekého Sobotína, kterou tamní farář chytil, jak si z bohoslužby na květné neděli 1687 tajně odnáší v ústech hostii pro porodní bábu Dorotu Groerovou, aby její kráva dojila více mléka. Schuchová, stejně jako další oběti předem jasných procesů, byla po strašném mučení upálena na louce na okraji Velkých Losin

Bobligovy nevinné oběti

Nejznámější obětí těchto monstrprocesů byl šumperský děkan Kryštof Alois Lautner. Vystupoval totiž proti Bobligem podněcované davové psychóze a tvrdil, že se nejedná o skutečné čarodějnictví, ale maximálně o tmářství a lidové pověry, čímž se pro Bobliga stal nepřítelem číslo jrdna.

Boblig podle starých německých a slezských „mustrů“ tvrdil, že Lautner létá za ďáblem na Petrovy kameny, kde také korunoval za čarodějnickou královnu manželku bývalého šumperského purkmistra Marii Sattlerovou, křtil tady děti ve jménu Satanově a znesvěcoval svaté hostie. Vinu na děkanově osudu ale nese hlavně katolický biskup Karel II. Lichtenstein - Castelkorn z Olomouce, který osvíceného kněze vydal do Bobligových rukou.

Po dlouhém a ukrutném mučení byl děkan Lautner dne 18. 9. 1685 potupně zbaven kněžství, posazen na vozík a za doprovodu sta mušketýrů dopraven k popravčímu místu. Dva tisíce lidí tehdy se soucitem a málo tajeným hněvem se sevřenými pěstmi sledovaly toto strašlivé divadlo, při němž byl statečný kněz upálen na hranici.

Stateční manželé Peškovi

Statečně se zachovali i manželé Peškovi, hlavně manželka bohatého pláteníka Marie, kteří byli obviněni ve druhé vlně procesů. Mučení Marie se zcela míjelo účinkem, takže si Boblig opakovaně stěžoval knížeti a biskupovi Lichtenštejnovi, že se jedná o „špatnou ženu, která by mohla být za vzor jiným čarodějnicím a čarodějům“. Ani trojí utažení palečnic ji nepřimělo k přiznání, mlčela a údajně jen zlostně přihlížela. Kat nevěřícně kroutil hlavou, měl prý pocit, že mačká houbu. Nepomohla ani výměna šatů a izolace Marie Peškové od země, z níž podle představ Bobliga čerpala od ďábla sílu. Ani po nasazení španělské boty nebylo slyšet nářku a kat nepozoroval žádnou známku strachu. Pešková vydržela dokonce i třetí stupeň tortury, tedy natahování na skřipec. Zkušený kat pouze prohodil, že je to stejné, jako kdyby natahoval kus dřeva.

Boblig byl nucen najít pro Lichtenštejna vysvětlení, konstatoval tedy, že jde o hrubou, silnou ženu, která se snaží zachránit svého manžela. Dvanáctého května 1683 byl nad touto statečnou matkou čtyř malých dětí vynesen rozsudek smrti upálením. Nepřežil ani její manžel Jindřich, sám obžalován z čarodějnictví. Rovněž se nepřiznal a byl odsouzen k doživotnímu vězení. Zemřel v okovech na Mírově v roce 1694.

To už se Bobligova neomezená moc nad krajem konečně pomalu začala chýlit ke konci. Jeho řádění, které sloužilo hlavně k jeho obohacení, skončilo po sérii protestů až u císařského dvora na počátku 18. století. Sám Boblig ale souzen nikdy nebyl, a to přestože jen v samotném Šumperku byla jeho poslední oběť upálena ještě v roce 1696.

Celkem tu bylo v letech 1687 - 1696 upáleno 56 nevinných obětí, ve Velkých Losinách dalších 36 lidí. To ze zdejšího panství dělá vedle Jeseníku jediné místo v historii Českého království spojené s masovými čarodějnickými procesy. Celkem ale během Bobligova řádění na Jesenicku zahynulo v plamenech více než 250 lidí.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469913
DnesDnes328
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden328
Tento měsícTento měsíc1543

Partnerské weby

apartman banner