Před tím, než americký neurochirurg Eben Alexander onemocněl vzácnou formou meningitidy, byl naprostým skeptikem. Zpochybňoval existenci posmrtného života, dokázal zdůvodnit vidiny lidí, kteří měli zážitek blízké smrti. Aby ne, on sám je přece vědec, otec byl také neurochirurg. Eben Alexander studoval na

Harvardově univerzitě i na mnohých dalších. Vše se tedy muselo řešit vědecky, racionálně. Byl přesvědčen, že o mozku ví naprosto vše, nečekal žádné překvapení.

Kategorický postoj vědce

Nikdy nevěřil zážitkům blízké smrti, tento fenomén odmítal jako vysvětlitelný pochod mozku člověka, jenž se ocitl v tísni. Vždy tvrdil, že mozek je orgán, který v kritické situaci dokáže divy. Věděl, že zcela stačí nedostatečný přísun kyslíku a ihned reaguje. Dokázal pochopit vidění těch, kteří prošli zážitkem blízkým smrti. Je přece logické, že mozek v takové situaci umí vyvolat halucinace všeho druhu. Ovšem pouze halucinace, nic víc. S realitou to nemá nic společného.

K jeho názorům se přikláněla i velká část dalších vědců nejen z oblasti neurochirurgie. Před několika lety ale Eben Alexander zažil něco, co tak snadno vysvětlitelné není. A ocitl se na „druhé straně barikády“…

Prožitá smrt

V listopadu roku 2008 se probudil se silnou bolestí hlavy. Jeho zdravotní stav se prudce horšil a za pár hodin se ocitl v kómatu. Diagnóza tehdy zněla - zásah velmi vzácné formy bakterie meningitidy. Tato bakterie mu začala doslova rozežírat mozek. Diagnóza samotná dávala malou šanci na přežití. Když ale Ebenův mozek vypnul úplně a přístroje udržovaly v chodu již jen životně důležité orgány, bylo jasné, že je skutečně zle. V hlubokém kómatu proležel týden, pak se lékaři rozhodli tělo odpojit od přístrojů. Verdikt byl jasný. Eben Alexander byl vlastně mrtvý, a to prakticky celý týden. Probuzení z tak vážného stavu nepřicházelo v úvahu. V době, kdy se rozhodlo o jeho dalším osudu, otevřel oči. Lékaři si nedokázali vysvětlit, jak je možné, že se z takového stavu vůbec probral. Tím spíše, že mysl zůstala nepoškozená. O něco později bylo jasné, že k vysvětlování je toho podstatně více. K tomu ale Eben sbíral nějaký čas odvahu.

Na skok v ráji

Eben Alexander se prý ocitl v nebi. Byl vysoko v oblacích, nad kterými spatřil bytosti, jež nebyly lidmi. Věděl, že se jedná o bytosti vyšších forem. Slyšel zvuk, hudbu. Byla nádherná. Také existence, kterou vnímal, byla odlišná od té, kterou znal. Všeho byl součástí, nic nebylo oddělené. Doprovázela ho krásná mladá dívka. Zcela jasně si dodnes pamatuje, jak vypadala, dokonce i to, jak byla oblečená. Letěli spolu, ocitli se mezi spoustou motýlů. Promlouvala k němu, aniž by cokoli řekla, hovořili spolu zcela jinou formou. Uklidňovala Ebena, cítil hlubokou lásku, ovšem ani tu nemohl přirovnat k té pozemské. Dívka jej ujistila, že se vrátí. Eben Alexander popsal detailně vše, co zažil. Tedy spíše se snažil o skutečný popis. U naprosté většiny svých zážitků totiž říkal, že jsou vlastně nepopsatelné. Vycházel jen z toho, co zná jako člověk žijící ve své fyzické schránce.

Prý pochopil, jak funguje vesmír. Je zde vše vzájemně propojeno. Poznal lásku v její skutečné podobě.

Sepsané důkazy

Uznávaný neurochirurg pocházející z vědecké rodiny věděl, že pro okolí nebude jednoduché pochopit, co se mu stalo. Dlouho přemýšlel, jak své poznání vlastně podat, jak se svěřit. Přesto odvahu našel. Chápal, že jeho zážitek je průlomový. Hlavně právě tím, že tu padají veškeré argumenty o tom, co vše dokáže v kritické situaci mozek. Vždyť právě ten nefungoval. Eben vždy při svém vyprávění zdůrazňoval: „Můj mozek byl vypnutý!“ Rozhodl se, že zbytek života stráví zkoumáním skutečné podstaty bytí. Snaží se dokázat, že jsme mnohem více než jen fyzické tělo a „pouhý“ mozek. Chce, aby byl přijat zcela jiný pohled na mysl a tělo. V roce 2012 tedy spatřila světlo světa první kniha s názvem Jaký je život po životě. Stala se bestsellerem. Následovala kniha další s názvem Mapa věčnosti. Eben Alexander moc dobře ví, že je na samém začátku. Jeho zkoumání a poznatky nám možná dají nový pohled na smrt člověka.

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474594
DnesDnes342
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden935
Tento měsícTento měsíc6224

Partnerské weby

apartman banner