0649cesmínaCesmína rozhodně není náročnou rostlinou. Existuje řada velmi pěkných kultivarů lišících se tvarem a vybarvením listů. Mezi nejvyhledávanější kultivary patří „Blue Angel“. Vytváří množství plodů a má kompaktní růst a krásně vybarvené listy. Pěstuje se samostatně, v živých

plotech i skupinách. Vynikající vlastnosti má také „Meseal“ s úzkým hustým sloupovitým růstem. Využívá se jako solitera nebo ve skupinách, má ze všech modrých odrůd nejsvětlejší barvu. „Blue Prince“ má široký pyramidální růst a používá se shodně jako kultivar „Blue Angel“, je také vynikající opylovač. Působí díky barvě větévek velmi tmavě a má neupravený růst, což oceníme ve volných výsadbách. „Mesan“ je nejzdatnější v pravidelném a kompaktním růstu, a proto se využívá jako solitera. „Mesid“ zase vyniká svou mrazuvzdorností.

Při pěstování cesmíny si musíme uvědomit, že většina pěstovaných odrůd je dvojdomá. Abychom se dočkali nejen dekorativního stálezeleného keře, ale také zářivě červených plodů, je třeba pěstovat nejenom samičí rostliny, ale také samčí. Cesmíny rostou pomalu, ale dokáží dosáhnout výšky až deset metrů. V našich podmínkách se pěstují nejčastěji jako keříky nebo živé ploty.

V zimním období patří cesmína mezi nejzajímavější okrasné dřeviny. Dodnes se využívá jako vánoční rostlina, a to především v Anglii. Tuhé tmavě zelené lesklé listy mají výrazně ostnité zuby a jsou velmi dekorativní. Pěkné listy v zimě doplňují jasně červené bobule, a tak je lze o Vánocích využít k velmi působivému zkrášlení domova. Použít můžeme celé větve nebo nastříhat kratší snítky. Výhodou cesmíny je skutečnost, že dlouho vydrží. Můžeme ji dávat do vázy s vodou, samostatně nebo jako doplněk jehličnanů a do různých aranžmá ze živých květin. Velmi dobře vypadá i vánoční věnec. Vynikne na lustru i na stole, stejně jako dekorace na dveře. Jednotlivé snítky mohou být elegantním doplňkem svícnu, mísy s ovocem, dozdobí betlém nebo vánoční dárečky. Cesmína v květináči ale může posloužit jako zelený vánoční dárek.

(mp)

DODATEK

K cesmíně se váže mnoho pověr. Údajně měla lidi ochraňovat před černou magií a čarodějnicemi. Indiáni ji považovali za svatou rostlinu, kterou využívali na výrobu různých ozdob a ochranných talismanů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433891
DnesDnes120
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4009
Tento měsícTento měsíc4009

Partnerské weby

apartman banner