2850kasperske 1Ke slavnému šumavskému hradu Kašperk, známému i z řady filmových pohádek, se váže rekordně velké množství pověstí a legend. Jako by se jednalo o doslova prokleté místo… Podle místní legendy byl Kašperk jednou dlouho obléhán nepřáteli. Hrstka

obránců a jejich žen se nakonec zavřela do podzemí hradu, prý velmi rozsáhlého. Nemohli se ale odtud vymotat, a tak nakonec v zoufalství požádali o pomoc samotného ďábla. Ten slíbil, že je za tři duše z podzemí vysvobodí. Vybrali tedy mezi sebou tři vdovy po už padlých zbrojnoších a pekelník jim ukázal cestu ven. Když už ale před sebou viděli světlo, najednou jim čert svrhl na hlavy skálu a ta je navždy všechny pohřbila v hlubinách země. Od té doby duše podvedených obránců, jejich žen i dalších nešťastníků, kteří v podzemí Kašperku hledali poklad a zahynuli při tom, bloudí za větrných šumavských nocí kolem hradeb a straší zde. Někdy je slyšet, jak se mezi sebou perou.

Přízraky krutých rytířů

Podle jiné místní pověsti žili na Kašperku čtyři krutí rytíři, kterých se bál celý kraj. Po své smrti ale museli za své zločiny pykat. Každý pátek se jejich přízraky objevují na hradbách hradu - těla mají sice lidská, ale hlavu krkavčí. Jednou po nich místní myslivec střelil, ale sám se změnil v krkavce, zatímco jeden z přízraků se proměnil v obrovského hřebce s ohnivou hřívou i ohonem a rudě žhnoucími podkovami. Postupem doby černá srst koně bledla a naposledy byl hřebec spatřen na Kašperku ještě v roce 1790 - ale už úplně bílý. Jiná varianta této legendy praví, že se na Kašperku zjevoval ještě jiný kůň - s ohnivou ohlávkou. Rovněž se jednalo o zakletou duši dalšího majitele hradu, také velkého despoty. Jeho duši mohl vysvobodit jen statečný muž, který by v ruce po celou jednu hodinu udržel jeho žhavou ohlávku. To se dodnes nikomu nepodařilo, a tak je přízrak čas od času vidět na Kašperku dodnes. Stejně jako přízrak bezhlavého rytíře oděného do rozžhaveného brnění, který chodí po hradě s hlavou v podpaží.

2850kašperskéSwiza uměla člověka uhranout

Na Kašperku se také zjevuje celá tlupa čertů, která tady o půlnoci hraje karty a láká k partičce zabloudivší pocestné, a dokonce i v Čechách velmi vzácné zjevení ohnivého draka. Podle starých německých legend tu straší zcela unikátní strašidlo - Swiza (můra). Jednalo se o ducha ženy tak staré, že prý tu žila už od pohanských dob. Spatřena bývala oblečena do vlčích kožešin s jeleními parohy na hlavě. Zjevení (mimochodem podobající se keltskému bohu Cernunnosovi) zvěstovalo příchod pohrom a nemocí. Swiza - můra prý dokázala člověka uhranout a změnit v kámen. Dalším z řady zdejších přízraků je Šplhavec, který má podobu obrovského bílého pavouka s bílou lebkou a prázdnými očními důlky. Býval viděn, a prý se zde vyskytuje i dnes, jak leze o půlnoci po zdi hradní věže. Jiní svědci se dušují, že tady viděli šplhat tlupu ďáblů.

Petr Blahuš

Foto: Pixabay a Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433886
DnesDnes115
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4004
Tento měsícTento měsíc4004

Partnerské weby

apartman banner