0119zázračné1Diety jsou jedním z nejvyhledávanějších témat na internetu, vždycky se objeví nějaká nová a stoprocentně zaručená. Podléhá jim stále více dívek, žen, ale i mužů. Fenomén štíhlé postavy je novodobým prokletím, neboť extrém nevyváženosti stravy a její omezování může vést nikoli k vysněné postavě modelky, ale k

ohrožení zdraví a mnohdy i života. Nemluvě o dalších psychických potížích, které mohou dojít například k anorexii. Zahraniční lékaři varují, že k drastickým dietám začínají v dnešní době přistupovat již desetileté i mladší děti.

S jakými „zaručenými“ i bláznivými dietami se můžeme setkat?

Ketonová dieta: S tímto způsobem redukce nadváhy přišel v 70. letech minulého století americký profesor George L. Blackburn, jenž dlouhá leta působil na Harvardově univerzitě. Úbytek kilogramů při této proteinové dietě by měl způsobovat stav zvaný ketóza, který v těle nastane tehdy, když se sníží příjem sacharidů na minimum. Ketóza tělu umožní cíleně spalovat uložené tuky, nikoli svalovou hmotu. Úbytek na váze se projeví brzo, ale pak se zastaví. Navíc tato dieta funguje jen u někoho a po návratu k normální stravě se často dostaví jojo-efekt a kila jsou za čas zpět

Monodieta: Při této dietě se po několik dní jí při každém jídle pouze jediná potravina, ale v neomezeném množství. Tělo se zbavuje toxinů a dopad na tělesnou hmotnost je rychlý. Je to dáno tím, že vám brzo jednostranný jídelníček „poleze krkem“ a budete jíst podstatně méně. Založena je na konzumaci jablek, hroznového vína, melounů, ovocných a zeleninových šťáv či rýže. Každopádně tělo nedostane všechny živiny, které potřebuje, což může vést k různým obtížím.

Fast Diet neboli dieta 5:2: Spočívá v tom, že se jí pět dní v týdnu normálně a dva dny se drží půst. Tuto dietu propaguje anglický doktor Michael Mosley a populární je ve Velké Británii a USA. Dieta není vhodná pro dlouhodobé stravování, je nutné při ní omezit alkohol a kouření, cvičit a zvýšit příjem tekutin (obyčejné vody). Výsledkem by mělo být výrazné zlepšení zdraví. O účinnosti diety se vedou dodnes spory.

Paleolitická dieta: Je založena na vědeckém předpokladu, že se naše geny od dob dávných předků, kteří byli štíhlí a svalnatí, vyvinuly jen minimálně, a proto by nám strava lovců a sběračů měla prospívat. Dieta spočívá v konzumaci libového masa, drůbeže a ryb, vajec, ovoce a zeleniny. Zakázány jsou mléčné výrobky a obilniny. Problémem u této diety je skutečnost, že se vedou spory o to, zda se má jíst maso syrové nebo vařené… Seriozní vědecké závěry o úspěšnosti tohoto stravování zatím nejsou známy.

Dieta „Pět hrstí“: Jak napovídá název, jí se pětkrát denně porce, které se vejdou do hrsti. Na tuto dietu nedá dopustit například módní návrhářka a bývalá členka dívčí popové skupiny Spice Girls Victoria Beckham. Pro vzhled Victorie se však občas používá rčení, že vypadá jako rentgenový snímek. Tedy nepříliš zdravě...

Dieta s jablečným octem: Podle herečky Megan Fox jablečný (nebo balzamikový) ocet pročišťuje tělo a spaluje nežádoucí tuk. Jablečný ocet je populární i u nás, ale spíše v souvislosti z očistou organismu.

Kosmodieta: Pravděpodobně ji používali sovětští kosmonauti, aby zhubli v rekordním čase. Tento drastický režim bez jakéhokoli tuku a cukru se nemá držet déle než dva týdny. Výsledkem je rychlé snížení váhy, po němž samozřejmě přijde v krátké době raketové nabírání kilogramů.

Půst v době úplňku: Podle některých teorií je vhodné v době úplňku čtyřiadvacet hodin vůbec nejíst a snažit se vypít co nejvíce vody nebo ovocných šťáv, neboť Luna působí na vodu v těle jako na vodu v mořích a vytváří tak detoxikační odliv. Každopádně jde o poměrně rozšířený zvyk, obzvláště u zastánců vlivu planet na člověka.

Drsný půst: Může se pít pouze pramenitá voda nebo šťávy ze zeleniny, nejčastěji řepy. Tělo by si mělo odpočinout, pročistit se a samozřejmě se zbavit tuku. Jde o velmi nebezpečnou dietu (či kúru), která může vést až k ohrožení života. Rozhodně by se tento totální půst neměl držet dlouhodobě, neboť může namísto snížení váhy spustit nemoci spojené například s látkovou výměnou. Doporučuje se jen pod dohledem lékaře.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476277
DnesDnes217
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2618
Tento měsícTento měsíc7907

Partnerské weby

apartman banner