2823bylPravdu, jak se hledači pokladů dozvěděli, že právě u německého městečka Nebra ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko je archeologicky vzácný kotouč, se asi už nikdy nedozvíme. Jisté je, že v roce 1999 se na lesní mýtině objevili dva „ archeologové“ s detektory kovů. Snaha cokoli najít byla ale neúspěšná. Na

odchodu však detektor divně pípl. Mohla to být munice ze II. světové války. Proto pátrači pro jistotu nekopali krumpáčem, ale hrabali rukama. Zvědavost byla obrovská. Objevili bronzový předmět, skoro kulatý, s průměrem 32 centimetrů a váhou 2,3 kilogramu. Na něm byl vyobrazen Měsíc, Slunce a hvězdy. Některé výjevy nebylo možné rozeznat. Na černém trhu se dozvěděli, že jde o předmět více než tisíc let starý. Hledači pokladů netušili, že našli předmět, který bude znamenat revoluci v historii Evropy.

Hledá se kupec

Přesto byl kotouč k mání pro překupníky. První byl z Berlína a zaplatil za něj 31 tisíc německých marek. Artefakt pak několikrát změnil majitele. Povídalo se, že posledními vlastníky za 200 tisíc marek byli Hildegart Burry-Bayer a Reinhold Stieber. Chtěli jej dál prodat, a to už rovnou za 700 tisíc marek. Že je na prodej kotouč z doby bronzové nepředstavitelného vědeckého významu, se doneslo i k Haraldu Mellerovi, řediteli muzea pro prehistorické dějiny v Halle. Samozřejmě, že chtěl kotouč vidět. Místem pro setkání se stal jeden hotel v Basileji. Podsvětí však nevědělo, že kupcem je ředitel muzea. Ostatní už zařídila policie. Past sklapla a došlo na proces. Nálezci i překupníci byli patřičně „odměněni“ - tresty byly od čtyř do 12 měsíců s podmínkou. V Sasku-Anhaltsku je zákon, podle které věci nalezené pod povrchem země patří státu.

Na kotouči jsou Plejády

Vědci zjistili, že kotouč pochází z let 2100 - 1770 př. n. l. To by samo o sobě nebylo tak obdivuhodné a překvapivé jako fakt, že je na něm vyobrazena hvězdokupa Plejády! Navíc zlatý oblouk je podle nich sluneční bárka, kterou se podle egyptské pověsti Slunce v noci přesouvá ze západu podzemím na východ. Není divu, že něco takového je neuvěřitelné, a tak se podle některých expertů jedná o nástroj šamana nebo kmenového náčelníka a mohl sloužit například jako astrologická pomůcka.

Milionový objev

Odborníci hledali oblast, ze které pochází materiál, z něhož byl kotouč vyroben. Mravenčí pílí se dopracovali k měděným dolům ve střední Evropě, konkrétně v Německu, na hranicích s Rakouskem. Zdejší měď měla stejné složení jako materiál analyzovaný z kotouče. Tím byl podán důkaz, že v Evropě už před dvěma tisíci lety existovala společenství na vysoké úrovni technické a intelektuální. Disk z Nebry tedy měl o slávu postaráno. Kotouč je od roku 2013 zapsán na listině kulturního dědictví UNESCO a jeho cena se odhaduje na miliony eur.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453694
DnesDnes390
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1601
Tento měsícTento měsíc4640

Partnerské weby

apartman banner