3026s jitrocelemPo staletí užívají lidoví léčitelé jitrocel k léčení obtíží u mužů. Jeho listy obsahují zinek, který je důležitý pro rovnováhu hormonů a zmírňuje příznaky zbytnění prostaty. Jitrocel je také vhodným doplňkem při čistících kúrách, protože pomáhá odvádět škodlivé látky z těla a čistí krev, stejně jako tělesné

orgány, například ledviny. Tato bylinka obsahuje kyselinu křemičitou, která je nezbytná pro výživu chrupavek a zdravý vývoj kostí. Může být podpůrným léčivem při artróze. Jitrocel má hojivé a protizánětlivé účinky a úspěšně léčí i mnohé kožní nemoci a poranění kůže. Lze použít čerstvé, omyté jitrocelové listy nebo silný odvar. Do odvaru namočíme jemné plátno nebo gázu a přiložíme na postižené místo, což může být škrábnutí, říznutí, bodnutí hmyzem, popáleniny či jinak špatně se hojící a zanícená místa. Velmi pozitivní účinky na kůži zaznamenali lidé trpící různými lišejemi a ekzémy, obklady z čerstvých listů omezují rozšiřování vyrážek a urychlují hojení. Obklad necháme působit několik hodin. Jestliže si při toulání přírodou odřeme nohy a způsobíme puchýř, jitrocel může pomoci. Jeho list si jako obklad přiložíme na odřené místo, případně ho můžeme vložit i do obuvi. Při kašli, chronickém zánětu průdušek, silném zahlenění výborně pomáhá jitrocelový med. Čerstvé jitrocelové listy opereme nebo drobně nakrájíme. Utřeme je v porcelánové misce, přidáme trochu vody a umícháme kašičku. Přidáme med a promícháme. Užíváme po lžičkách několikrát denně.

(žuk)

DODATEK

Jitrocelové listy se sbírají v červnu až srpnu, nejlépe před obdobím květu, kdy mají nejsilnější koncentraci léčivých látek.

Bylinné a tradiční přírodní prostředky pro zdraví najdete na www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453657
DnesDnes353
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1564
Tento měsícTento měsíc4603

Partnerské weby

apartman banner