0726záhadnáNejen letci, ale také námořníci, si již po dlouhou dobu vyprávějí o hrůzách Bermudského trojúhelníku, kde se ztratilo mnoho letadel i plavidel, včetně jejich posádek. Stačí uvést několik případů. Dne 5. prosince 1945 odstartovalo pět bombardérů amerického námořnictva typu Grumman Avenger ze základny

Fort Laudendale na Floridě. Od té doby je již nikdo nespatřil. O několik hodin později téhož dne se po nich vydal pátrat letoun Martin Mariner, avšak i ten se beze stopy ztratil. Zmizení těchto letadel s 27 členy posádek nemělo žádné vysvětlení. Novinář E. V. W. Jones v roce 1950 tohoto příběhu využil k tvrzení, že trojúhelníková oblast spojující Floridu, Bermudy a Portoriko představuje „pohřebiště ztracených posádek“ jako zónu, kde letadla a lodě mizí v „řídkém vzduchu“. Další reportéři v průběhu let legendu ještě obohatili. Vyprávělo se, že piloti odsouzení k záhubě vysílali podivné rádiové depeše. Spisovatel Art Ford zase tvrdil, že jeden radista zaslechl, jak velitel hlídky, poručík Charles Taylor, říká: „Vypadají jako z jiného světa - nelétejte za mnou.“ V časopise Argosy se v únoru 1964 objevil článek, jehož autor Vincent Gaddis použil pojmu Bermudský trojúhelník a zmizení letounů nazval „nejneuvěřitelnější záhadou v dějinách letectví“.

Zkázonosný Bermudský trojúhelník

Charles Berlitz se svým bestsellerem Bermudský trojúhelník zasloužil o to, že termín vešel v obecné povědomí. Také další knihy, časopisy, rozhlasové a televizní programy spekulovaly o zmizeních v této oblasti, jež prý začala už v polovině 19. století a od té doby postihla více než 40 lodí a později též 20 letadel. Někteří teoretici usuzovali, že gravitační či magnetické anomálie mohou způsobovat časovou nebo prostorovou deformaci - zakřivení, v němž stroje uvíznou a přenesou se z naší reality do paralelního světa. Jiní pak z únosů lidí podezřívali bytosti z UFO nebo nějaké podmořské civilizace. Postupem času se všichni, kteří se zabývali záhadnými zmizeními, shodli na tom, že Bermudský trojúhelník je jednou ze zkázonosných oblastí světa.

Proč se Boeing odklonil od trasy?

Za jednu z nevysvětlených záhad v dějinách letectví je považováno též zmizení letu MH370 v roce 2014. Boeing vzlétl v 00.41 hodin z Kuala Lumpuru, přičemž měl do Pekingu dorazit v 06.30 hodin. Na palubě bylo 227 pasažérů deseti národností. Posádce letadla, kterou tvořilo 12 Malajsijců, velel třiapadesátiletý pilot Zaharie Ahmad Ahah, který měl celkem nalétáno 18 365 hodin a u Malaysia Airlines pracoval od roku 1981. Letadlo zmizelo kdesi nad Jihočínským mořem. Teorií o zmizení se vyrojilo hodně včetně možnosti technické havárie, únosu stroje či sebevraždy pilota. Každopádně se však předpokládá, že se letadlo zřítilo v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonilo od své trasy. Pouze na opačné straně Indického oceánu, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion, se našly některé trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Spící“ oblast v Indickém oceánu

Malajsie oficiálně označila 29. ledna 2015 případ zmizelého letu MH370 za nehodu, přičemž pojišťovny poté začaly vyplácet příbuzným obětí odškodné. Rodiny ale ani po více než pěti letech po události nemají žádné informace o osudu svých nejbližších. První pátrání po letadle, na němž se podílela Malajsie spolu s Čínou a Austrálií, skončilo v lednu 2018. Podle odhadů přišlo na zhruba 151 milionů dolarů. Následné tříměsíční pátrání americké společnosti Ocean Infinity, do něhož se zapojilo též osm miniponorek, skončilo v květnu 2018. Na vlastní náklady po Boeingu pátrala rovněž jedna texaská firma. Nad záhadným zmizením letadla si tak už řadu let lámou hlavu mnozí experti na letectví, ale i další odborníci. Záhadologové však stále více věří tomu, že letadlo potkal stejný osud jako mnohé jiné stroje v Bermudském trojúhelníku. Podle některých se v Indickém oceánu nachází podobný nebezpečný prostor, jehož aktivita se teprve „probouzí“.

Pavel Kovář

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453471
DnesDnes167
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1378
Tento měsícTento měsíc4417

Partnerské weby

apartman banner