3727modlitby jako terapie 2Skutečně jen málo duchovních léčitelů 20. století si vydobylo takové uznání jako Harry Edwards, který žil v letech 1893 až 1976. Tento pozoruhodný Angličan byl obdařen tajemnou schopností v určování diagnózy a léčení prostřednictvím modliteb a doteků. Za své čtyřicetileté kariéry obdržel 14 milionů dopisů z

celého světa a jeho mimořádné schopnosti zůstávají předmětem vzpomínek a debat dodnes.

Triky se zaklínáním

Jeden úžasný případ Edwardsových schopností se objevil v roce 1953. Tehdy jistého Williama Olsena náhle postihly mučivé bolesti zad, které jej upoutaly na lůžko, přičemž od hrudníku dolů zůstal ochrnutý. S diagnózou prolapsu ploténky kombinovaného s ischiasem a neuritidou jej přijali do Minsterské nemocnice na ostrově Sheppey v anglickém hrabství Kent, kde mu trup zalili do sádry. Když bolest nepolevovala, Olsenův syn ho naložil do auta a o Vánocích roku 1953 jej zavezl k vyhlášenému léčiteli Edwardsovi. Ten roztáhl okolo pacienta paže a přikázal mu, aby se uvolnil. Po pouhých třech minutách se Olsen dokázal ohnout a mohl zase chodit bez sebemenší stopy bolesti. Olsenova ortopeda přivedla neobvyklá léčba do rozpaků, nicméně musel přiznat, že pacientův stav zaznamenal až pozoruhodně nezvyklé zlepšení. Jednalo se přitom o typický důkaz jednoho z milionu zásahů, kdy Edwards přitom věřil, že jeho prostřednictvím působí zakladatel antiseptické chirurgie, zesnulý lékař lord Lister. Skeptikové, kteří odmítali tento způsob léčby, se však nechali slyšet, že podobné „léčebné zásahy“, obdobně jako je tomu u dalších léčitelů, mohou být dočasným klamem nebo výsledkem spontánního povolení obtíží. Zároveň zdůrazňovali, že někteří léčitelé používají dobře známé triky se zaklínáním, zatímco jiní se opírají o psychologické techniky, jimiž vyvolávají psychosomatické reakce a ustoupení příznaků.

Randiho kritéria

Americký kouzelník James Randi, známý svou kritikou podvodných léčitelů a parapsychologů, ve své práci „Léčba vírou“ formuloval pět výstražných bodů, s nimiž je nutno konfrontovat duchovní léčení. Jeden z nich pak říká, že aby mohla být vůbec léčba považována za opravdovou, nesmí se jednat o nemoc, jež může samovolně odeznít, přičemž se musí jednat o kompletní a úspěšné vyléčení bez použití jakýchkoli jiných lékařských zásahů, které by na stav postiženého mohly mít vliv. Olsenovo vyléčení zřejmě nesplňuje zcela všechna Randiho kritéria, neboť se jednalo o jeden z tisíců případů, které - ke škodě lékařské vědy - nebyly sledovány podle tak přísných norem, jaké stanovil kouzelník James Randi. Přesto je třeba konstatovat, že o léčitelských zázracích ani dnes lidé ještě nemají zcela jasné představy, neboť zůstávají zahaleny neproniknutelnou rouškou tajemna a záhad.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732165
DnesDnes315
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden315
Tento měsícTento měsíc773

Partnerské weby

apartman banner