0743odhalovani 5Skleněnou lebku nalezla podle záznamů v roce 1924 v Lubaantanu (dnešním Belize) v den svých 17. narozenin Anna, dcera archeologa F. A. Mitchella-Hedgese. Její otec prohlásil, že artefakt je 3 600 let starý a pochází z Atlantidy. Potom, co sláva z nalezení ustoupila, začali být aktivní skeptikové. Zavinil to přímo Hedges. Na otázku, jak dcera lebku objevila, nedal přesvědčivou odpověď.

 

Hledala se fotografie Anny s lebkou. S unikátním nálezem se přece musela nechat zvěčnit. Podařilo se nalézt jednu fotografii, ale bez širšího záběru, tedy bez identifikace okolí.

Podařilo se zjistit, že koncem 19. století měli mexičtí prezidenti tajnou skříň, ve které byly uloženy lebky z brazilského křišťálu. Dědily se z prezidenta na prezidenta a věřilo se, že mají koutzelnou moc.

Kouzelný artefakt prezidentů

Na počátku 20. století v Mexiku propukla revoluce, kterou vedl Pancho Villa. Jedním z jeho bojovníků byl i jistý Francesko Hedges. Nejde o shodu jmen, byl to skutečně náš budoucí archeolog. Údajně byl ve službách britské tajné služby.

Rebelům se podařilo proniknout k prezidentskému trezoru a lebka (nebo lebky, mohlo jich být více) se dostala do jejich rukou. Hedges ji mohl dostat za zásluhy v boji nebo ji prostě koupil a tajně z Mexika vyvezl. A způsob nálezu v Lubaantanu tak dostává smysl.

Jedna z teorií předpokládala, že lebka byla zhotovena v Německu nebo v Čechách.

Pak byla vyvezena z Evropy a „nalezena“ v Lubaantanu. Proč ne, i to je možné. Lebka tak dostala punc opravdovosti a archeologické záhadnosti.

Mohla být lebka vyrobena v Čechách?

Snažil jsem se získat informace přímo v muzeu na opracování drahých kamenů v Německu. Ve zdejších dílnách kdysi vyráběli křišťálové lebky, které byly podobné té, kterou nalez Hedges. Dozvěděl jsem se, že výroba nebyla zase tak náročná, trvala kolem čtyř měsíců.

Pátral jsem i po možnostech, zda nemohly být křišťálové lebky vyráběny v Čechách.

A zjistil jsem, že to nebyla tak zcestná myšlenka.

Od 14. století prosluly Čechy výrobou skla. Ve druhé polovině 17. století bylo známé benátské sklo vytlačeno českým křišťálem. A český křišťál ovládl celý svět.

Mohli čeští skláři přispět k vyhotovení křišťálové lebky? Zašel jsem do jedné z českých skláren.

Zlaté české ručičky

Pozoroval jsem koncert mistra skláře. Ukázal mi nádherný křišťál, který se k nám dostal z Brazílie s jinými drahokamy. (Právě z takového byla vyrobena lebka, kterou objevila Anna.) Zprvu to byla neforemná asi čtyři sta gramová hrouda. Až bude dílo dokončeno, bude mít hodnotu několika desítek tisíc korun.

Nastal čas položit zásadní otázku: „Byla by sklárna schopna vyrobit křišťálovou lebku?“ Odpověď byla překvapivá: „Nejenže to umíme, ale my ji i vyrobíme.“ A já ustrnul. Co když někdo stejnou otázku položil v české sklárně před 150 nebo více lety, a dostal stejnou odpověď?

Zasáhli čeští skláři a český fortel do jedné z největších záhad světa? Nemožné to není.

Petr Vokáč

 

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457157
DnesDnes283
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden283
Tento měsícTento měsíc8103

Partnerské weby

apartman banner