0747nevyresene 1Slavný svůdník, proslulý svými milostnými dobrodružstvími i souboji, patří mezi ty osobnosti, ke kterým se váže mnoho legend a tajemství. Záhadou je i místo jeho posledního odpočinku. Ačkoli se hrob nejslavnějšího milovníka všech dob hledá už po staletí, dosud ho nikdo nenašel.

 

Giacomo Girolamo Casanova dožil svůj bouřlivý život v severočeském Duchcově pod Krušnými horami. Za sebou toho měl opravdu hodně - nestýkal se totiž jen se ženami, ale i světoznámými filozofy, skladateli a panovníky. Málokdo ví, že je autorem prvního sci-fi románu, který pojednává o cestě dvou sourozenců do nitra Země. Sepsal také své paměti „Příběh mého života“.

Utrápený zednář a kabalista

V Duchově, kam tento neúspěšný francouzský špion zajímající se o kabalu přišel v roce 1785 na pozvání majitele panství Josefa z Valdštejna, měl na starosti katalogizaci 40 000 neseřazených knih v hraběcí knihovně. Staral se také o Valdštejnovu zábavu, s nímž ho vázalo společné tajemství svobodných zednářů, ke kterým se Casanova přidal v roce 1750.

Na Duchcově ale rodák z Benátek trpěl šikanou od služebnictva i tím, že zde skoro nikdo nemluvil jinak než německy - řečí, kterou opovrhoval. Jeho poslední roky života tedy nebyly moc veselé, ale potíže neskončily ani po jeho smrti v roce 1798. Jeho hrob totiž zmizel.

A tuto záhadu se doteď nepodařilo rozluštit.

Místo s podivnou energií

Podle jedné z verzí byl Giacomo Casanova pohřbený na tzv. Starém hřbitově poblíž barokní kaple svaté Barbory v Duchově. Na její zdi se také nachází malá deska s nápisem: Jakob Casanova – Venedig 1725, Dux 1798 (Venedig a Dux jsou v němčině Benátky a Duchcov). Jeho hrob se prý nachází 14 kroků rovně, a pak trochu doprava (měřeno od vchodu do kaple). Místo prý určil počet roků, které Casanova v Duchcově prožil. Záhadologové se ale domnívají, že si Casanova místo svého posledního odpočinku vybral dopředu na základě tajných zdrojů z kabaly. Někteří experti zase tvrdí, že polohu hrobu ohraničuje rozhraní několika patogenních zón. Ať tak či tak, na tomto místě žádný hrob není.

Sukničkářem i po smrti

Existuje i pověst, že Casanovu pohřbili na tajném místě svobodní zednáři na pokyn hraběte Josefa z Valdštejna. Stará duchcovská legenda praví, že Giacomovy ostatky jsou bezpečně uloženy v bludišti tajných chodeb pod zámkem. Podle jiné teorie byl slavný milovník po smrti vykopán z hrobu a svlečen ze šatů. Umrlčí rubáš byl rozřezán na malé kousky a ty pak rozdány nebo prodány jako suvenýry, popřípadě jako ingredience do různých nápojů lásky. Stejný osud prý měla také rakev.

Jisté je, že hrabě Valdštejn nechal nad Casanovovým hrobem (falešným?) vztyčit velký železný kříž. Po čase začal hrob chátrat, protože se o něj nikdo nestaral. O nachýlený kříž zachytávaly sukněmi dámy, které tudy chodily na mše do kaple. Vypadalo to, jako by se i po smrti slavný milovník vrhal po ženských sukních a trhal je – tak, jako za svého života. Proto duchcovští radní nařídili někdy během 19. století kříž odvést a hrob prostě zrušili.

Faktem je, že v 19. století byl celý Starý hřbitov zrušen, a tak je možné, že Casanovovy ostatky skončily v hromadném hrobu...

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432001
DnesDnes590
VčeraVčera860
Tento týdenTento týden2119
Tento měsícTento měsíc2119

Partnerské weby

apartman banner