2650Tajemný 1Nedaleko města Červený Kostelec, které se proslavilo díky pobytu spisovatelky Boženy Němcové, je na ostrohu nad ohbím řeky Úpy zřícenina hradu Vízmburk. Hrad byl založen ve 13. století východočeským šlechticem Tasem. O tom, že byl Tas významnou osobností, svědčí skutečnost, že byl členem družiny krále Václava II. Před rokem 1295 dokonce zastával úřad zemského hejtmana v Krakově. V roce 1303 se stal královským

podkomořím v Čechách. O rok později byl však v Praze zavražděn svým sousedem Janem Vlkem, kterého připravil o majetek. Další zajímavou osobností v dějinách hradu je Jiří z Dubé a Vízmburka, jenž byl původně na straně husitů. Slezanům se jistě ulevilo, když se Jiří nakonec přidal na stranu Zikmunda a dokonce mu zapůjčil 15 000 kop grošů. Král mu odměnou za půjčku svěřil statky Drobovice, Vildštejn, Chotěboř a Žleby. Na Žleby se nakonec Jiří přestěhoval, aby byl blíže politickému životu. Jiří zemřel jako bezdětný na Žlebech v roce 1450 a v té době se pomalu naplňoval i osud Vízmburka, neboť na hradě pravděpodobně sídlil správce, který se svou posádkou napadal slezská města. Slezská knížata a města ve Slezsku (Svídnice, Zhořelec, Žitava a další) proto vytvořila vojenský spolek a později hrad od Jiřího z Dubé odkoupila. Hrad byl pobořen a spálen, což byl ve své době opravdu nezvyklý konec hradu, jenž byl, jak se ukázalo při archeologickém výzkumu, na tehdejší poměry výstavný. Až do archeologického výzkumu profesora Hejny v roce 1972 byla tato památka téměř zapomenuta a skryta pod hromadou suti. Profesor Hejna od výzkumu moc nečekal, ale po zjištění, že se nádvoří nachází až sedm metrů hluboko a po objevu zajímavých architektonických prvků se rozhodl hrad vykopat celý. A pak byl hrad v době výzkumu dokonce nazván českými Pompejemi, díky neporušenosti původního vzhledu z konce 13. století. V roce 1985 výzkum skončil a o rok později profesor Hejna zemřel. Zájem o hrad upadal. Ve stavu zapomnění zůstal do roku 2002, kdy vzniklo Sdružení pro Vízmburk. V roce 2008 se ke spolku připojili i místní občané z Havlovic a společnými silami začali obnovovat již znovu chátrající hrad.

Statečný Heřman zachránil svou milou

Na okraji lesa Krákorka, u cesty mezi Červeným Kostelcem a Rtyní, stojí podivný kříž, na jehož kamenném podstavci je vytesáno devět malých křížků a rovněž podivný nápis. Pověst praví, že Heřman z Vízmburka, známý po celém okolí jako udatný a nebojácný bojovník, jezdil celý rok na koni do Rtyně za svou milenkou, Anežkou, dcerou rychtáře. Oba se moc milovali, avšak jedinou překážkou pro ně byl Heřmanův otec, který byl proti nerovnému sňatku. Heřman se vydával na dlouhé vyjížďky a doma se téměř nezdržoval. Zanedlouho si jeho smutnění všimla i matka a pomohla mu otce přemluvit, aby ke svatbě svolil. Ještě té noci jel Heřman se svým panošem tu radostnou zprávu zvěstovat do Rtyně Anežce. Cestou zaslechli pláč. Dojeli až na místo, kde byla u stromu uvázaná dívka a okolo bylo devět jezdců. Heřman s panošem Jankem nelenili. Heřman svěřil dívku do ochrany Jankovi a sám se chtěl se zlosyny vypořádat. A skutečně je také pobil. Jaká hrůza a zároveň i štěstí jej pojaly, když v zachráněné dívce poznal svou Anežku. Ta se ho nemohla dočkat a šla mu ten den naproti. Když potkala sedláka Nývlta, tiše nasedla na vůz. Avšak když po chvíli seskočila, objevili se okolo ní jezdci. Heřman svou milou objal a oznámil jí, že otec ke sňatku svolil. Všichni tři se vypravili na hrad, kde Heřman rodičům představil svoji nevěstu a začali chystat svatbu. Druhý den ráno vyjel Heřman s několika čeledíny do lesa ke stromu, u něhož byla uvázána Anežka, a mrtvé muže pochovali. Do tří dnů stál na místě dřevěný kříž, na jehož podstavci je vytesáno devět malých křížků. Od té doby se tomuto místu říká U Devíti křížů.

Petr Matura

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672960
DnesDnes660
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1610
Tento měsícTento měsíc17852

Partnerské weby

apartman banner