0151odkud 3Kmen Dogonů, žijící na skalním útesu Bandiagara v africké Mali, patří po spirituální stránce mezi nejzajímavější africké kmeny. Téměř celý svůj život prožije v maskách.

 

 

Zatímco dnes působí kmen zaostale, vědci tvrdí, že prapředci Dogonů znali některá souhvězdí a hvězdy, které uctívali. Významný byl pro ně hlavně Sirius B, malá hvězda, jejíž záření a světlo zakrývá větší Sirius A, takže bylo bez znalosti dalekohledu nemožné ho spatřit. Jak ke svým znalostem přišli, se neví. Nejčastěji tradovaná hypotéza mluví o spojení Mali s egyptskou říší. Někteří záhadologové ovšem razí teorii o spojení Dogonů s mimozemskou civilizací, o čemž svědčí některé znaky na jejich posvátných obřadních maskách, a se kterou se do Mali kdysi také dostali. Koneckonců, už před Dogony toto území prý ovládala říše Telemů, trpasličích lidí, kteří prý uměli létat a jednoho dne se prostě vznesli a zmizeli.

Vesnice ve tvaru člověka

Zajímavé je, že Dogonové si své vesnice stavějí podle patriarchálního klíče: Při pohledu shora mají tvar sedícího člověka, kde hlavu reprezentuje dům pro muže - jakýsi klub, kam chodí kouřit a debatovat. „Tělo“ pak tvoří domy pro ženy nebo rodinné domky a vchod do celé vesnice je vždy umístěn do oblasti, kde má člověk genitálie.

Rituály života i smrti

Maskami se to u Dogonů jenom hemží, protože hrály velkou úlohu v životě kmene. Asistovaly při všech sezónních rituálech, a to jak spojených se životem Dogonů (například veledůležitou a celé roky dopředu plánovanou svatbou), tak při jejich smrti a posmrtném životě. Těchto ritálů se však mohou zúčastňovat jen muži, pro ženy a děti jsou tabu.

Mezi největší dogonské masky patří skoro desetimetrová maska hada Iminana, do kterého se převtělil praděd Dogonů těsně před svou smrtí. Jinou maskou je Kanaga znázorňující ptáka chránícího lovce před pomstou zabitých zvířat, další Sirige, patrona moudrostí předávaných z generace na generaci.

Při spirituálních obřadech se používaly také masky černé opice, býka, antilopy a králíka (tzv. Satimbu). Všechny tyto masky mají navozovat rovnováhu mezi lidmi a nadpřirozenými bytostmi. Proto má každá maska ve své horní prodloužené části symboliku znázorňující jak bohy, tak lidi.

Divoký obřad a průvod masek

Mezi nejvýznamnější rituály Dogonů patří Sigui (Siga), během kterého jsou vybraní mladíci kmene zasvěcováni do tajů černé magie, a jenž se opakuje vždy po šedesáti letech. Velkou úlohu při tom hraje i pšeničné pivo, které si Dogonové umějí sami vyrobit.

Masky se používají i pro pohřební rituály Yimu Gonu (Lovec smrti), během kterých pomáhají duši mrtvého opustit tělo a odejít do záhrobí. Smrt se slaví střelbou z pušek a samopalů, kterých je mezi Dogony dost a dost, a průvodem masek.

Při samotném obřadu je tělo nebožtíka omyto vodou ze speciální nádoby, oblečeno do roucha a nakonec na lanech vytaženo do malých pohřebních „jeskyní mrtvých“ vysoko ve skalách, kam za nimi mohou jen vybraní členové klanu.

Ogo vládne chaosu

Dogonové, jejichž celý život ovlivňuje složitý sytém víry v nadpřirozeno, pověr, legend a spirituálních obřadů, jež se prolínají jejich každodenním životem, mají i svá posvátná zvířata. Patří mezi ně hlavně písečná liška Ogo, která je podle nich hlavním protivníkem boha života Nommy. Ten má moc nad pěti hlavními úlohami pro život - je patronem plodnosti, deště, života i řádu společnosti a chodu dne. Liška Ogo mu kdysi ukradla přísně střežené tajemství života, a proto je vládkyní sucha, neplodnosti, lidského chaosu – a smrti.

(pet)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473708
DnesDnes49
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden49
Tento měsícTento měsíc5338

Partnerské weby

apartman banner