0103astralni 4Okultista a spisovatel Gustav Meyrink se proslavil především svým románem Golem, jenž se odehrává v ulicích pražského ghetta. Jeho život i dílo jsou plné mystiky a východní filozofie.

Narodil se roku 1868 ve Vídni jako nemanželské dítě herečky Marie Meyerové a würtenberského ministra Carla, svobodného pána von Varnbühler

und zu Hemmingen. Pobýval v řadě měst, podle toho, kde jeho matka získala herecké angažmá. Nakonec se dostal do Prahy, kde roku 1888 absolvoval obchodní akademii. Zde ho matka opustila, když získala další angažmá v Berlíně.

V Praze, ještě jako Gustav Meyer, založil s jedním společníkem bankovní obchod. Ostrou kritikou měšťáckých poměrů německé pražské společnosti si proti sobě postavil mnoho vlivných osob, které ho obvinily z bankovních podvodů. Meyer byl zatčen a ačkoli se ukázalo, že obvinění jsou falešná, ztratil obchodní důvěru a byl z Prahy vyštván. Nějakou dobu strávil ve Vídni a na cestách po Evropě, až se se svou druhou manželkou usadil roku 1906 v Mnichově. Zde žil v domě, který pojmenoval jako vzpomínku na Prahu - U poslední lucerny. Jde o název mystického domu v pražském podhradí, jímž lze podle legendy v určité noci vstoupit do astrálu.

Záchrana v poslední chvíli

Právě v Praze se ze světáckého bankéře stal okultista Gustav Meyrink, zde totiž začala jeho rozsáhlá okultní dráha.

V Praze napsal Golema a inspiroval se pro další díla, jako třeba Valpuržina noc, Anděl západního okna či Bílý dominikán. Čím více ezoterismu jeho literární dílo obsahovalo, tím více o ně klesal zájem veřejnosti. Meyrink byl navíc sužován osudovými ranami - chorobou páteře, tragickou sebevraždou svého syna a posléze i bídou, která ho stihla právě po neúspěších jeho knih. Svízelnou situaci se rozhodl vyřešit sebevraždou. Když už si ke spánku přikládal revolver, všiml si, že mu někdo cosi strká pod dveře. Odložil zbraň a šel zjistit, co tajemného obdržel. Byla to okultistická literatura, která ho tak zaujala, že zcela propadl tajným vědám.

Po čase si dopisoval s tehdejšími významnými okultisty z celé Evropy, navazoval kontakty s různými řády. Posléze se stal členem bratrstva Sad Bayů, které údajně založilo Prahu (nazývalo se Asijští bratři). Spoluzaložil také zednářskou lóži „U Modré hvězdy“ (Zum blauen Stern), jejímiž členy byli například Julius ZeyerEmanuel z Lešehradu. Zajímal se též o východní vědy, okultismus a historii tajných řádů a společenství.

Vize na magické Kampě

V Prokopském údolí u Prahy konal Meyrink své první pokusy s evokativní magií. Traduje se, že na Kampě, když seděl jedné zimní noci na lavičce ponořen do meditace, prožil vizi, která mu otevřela „třetí oko“. Podle některých ezoteriků té doby měl skutečně dar vidění a podařilo se mu uskutečnit některé tajné alchymistické a magické operace. Byl si však vědom toho, jakou nebezpečnou sílu mají jeho okultní znalosti, a tak si vzal své vědění do hrobu. Respektive do astrálního světa.

Třetího prosince roku 1932 se v německém Starnbergu Gustav Meyrink rozloučil se svými nejbližšími, zaujal jogínskou pozici a s východem slunce dne 4. prosince vědomě a naposledy překročil práh tohoto světa. Jeho přítel a okultista H. Fritsche napsal: „Jeho věčné oči pohlížely k východu, ku Praze.“

(luv)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433896
DnesDnes125
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4014
Tento měsícTento měsíc4014

Partnerské weby

apartman banner