0703boj 3V hradní kapli na Zvíkově se na stěně nachází záhadná freska, jež znázorňuje trojici mnichů, kteří buďto byli členy bratrstva exorcistů, nebo naopak vyznavači ďábla, tedy satanisté. Malba pochází ze 14. století.

Trojice je nakreslena částečně ozbrojená po rytířsku, ale hlavně se zvláštními maskami na obličejích (připomínají ptačí zobák). Něco podobného

používali o stovky let později lékaři bojující proti černé smrti – moru. Tuto masku vynalezl osobní lékař krále Ludvíka XIII. Charles de Lorme, který do zobáku vložil pytlík s bylinkami a houbičku nasáklou octem, o němž lidé tehdy věřili, že proti moru pomáhá.

Satanské obřady

Freska podle všeho znázorňuje nějaké tajné bratrstvo, které - možná s požehnáním samotného českého krále - vedlo boj s vyznavači ďábla, tzv. luciferiány. Tato sekta vznikla v Německu a záhy se rozšířila i do severní Itálie a Švýcarska. Její členové věřili, že Satan byl odsouzen bohem neprávem a že se brzy dočká svého slavného povýšení na nebesa. K jeho úctě pak dělali obřady, které se příliš nelišily od černé magie. Používali totiž černé kočky, ropuchy a dokonce i lidské oběti. Modlitby byly čteny pozpátku a mešní víno luciferiáni nahradili vodou ze studny, ve které předtím utopili nepokřtěná novorozeňata.

Své černé mše také konali na posvátných místech tak, aby znesvěcení bylo co možná největší. Mohli se tedy klidně tajně scházet i přímo v královské kapli na hradě Zvíkov, panovníkovi přímo pod nosem.

Svědectví mistra Vlacha

Je zajímavé, že jak zjistila už řada psychotroniků a hledačů záhad, ze Zvíkova vychází silná negativní energie, která u citlivých jedinců může způsobit až deprese. Zvláště silná je kolem bývalé korunní síně.

První písemné svědectví o výskytu a kontaktu s neviditelnými spirituálními silami pochází z roku 1597. Sepsal ho stavební mistr Jan Antonín Vlach a popisuje v něm napadení zlým duchem, ke kterému došlo v jeho komůrce poblíž korunní síně, kde v té době pracoval na opravě poškozené omítky. Po dlouhém a vysilujícím zápase se mistrovi podařilo z komůrky před duchem utéci a spasit se na posvátné půdě kaple svatého Václava. Svůj zážitek pak popsal na tabulce, kterou vlastnoručně vsadil do zdi nedaleko vchodu do síně. Zachovala se zde podnes…

(pet)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433874
DnesDnes103
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden3992
Tento měsícTento měsíc3992

Partnerské weby

apartman banner