0407jsou 1S kultem voodoo přišel i pojem zombie. Mělo jít o úplně zotročené osoby (nejčastěji pod vlivem omamných látek), nevědomě vykonávající příkazy jiného člověka, který je ovládá.

 

Zombie a legendy o nich jsou rozšířeny zejména na Haiti. A není divu. Čarodějnictví a pověrčivost jsou pro Haiťany příznačné. Odborníci, kteří studovali problematiku zombie, přišli na to, že jde o reálné skutečnosti. Na vině jsou jedy, které ochromují nervovou soustavu člověka. Ten, kdo takový jed požije, upadne záhy do stavu naprosté strnulosti, včetně nehybných očních zorniček. Činnost srdce je minimalizována, tep nehmatný a dech takřka nulový. Dochází vlastně ke stavu klinické smrti a takový člověk je skutečně považován za mrtvého.

Takto zaživa pohřbení lidé se ale po určité době opět proberou k životu. Zasažena jsou ale centra jejich řeči i paměti. Někteří odborníci tvrdí, že jedy způsobí po znovuoživení znásobenou fyzickou vitalitu a postiženým se tak podaří z hrobu dostat ven. Jejich chůze i chování ale už nepřipomínají normálního člověka.

Tradice říká, že na Haiti se tak zombie stávali velice výkonnými otroky na plantážích. Jejich identita však již neexistovala. Úředně byli mrtví a stávali se tak závislými na svých pánech. Často umírali vyčerpáním, ale to už doopravdy.

(ng)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503072
DnesDnes577
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1324
Tento měsícTento měsíc14418

Partnerské weby

apartman banner