0708ma 1Umírání a smrt jsou neustále diskutovanými tématy, jsou předmětem vědeckých zkoumání. Na tento proces se zaměřili i britští biologové, konkrétně na to, zda je smrt ovlivnitelná.

 

Zjistili, jak smrt vlastně probíhá, co se děje s buňkami. Závěrem bylo, že smrt lze za jistých okolností oddálit, ale hlavně, že má modrou barvu a vůbec nevypadá zle.

Že proces smrti doprovází modré záření, tvrdili někteří vědci již dříve. Ale proč právě tato barva, zůstávalo záhadou. Podle britských expertů za modrou barvu nejspíše může kyselina anthranilová.

Život po životě

Některé filozofie jsou postaveny na tom, že smrtí nic nekončí. Jen přecházíme do jiného stavu bytí, existence. Průkopníkem v tomto směru byl Dr. Raymond Moody. Zaměřil se na pacienty, kteří prožili klinickou smrt a zaznamenal jejich vyprávění. Jeho knihy se staly světovými bestsellery. Poskytl, i když ne zcela, konkrétní důkaz o tom, že něco jako nebe skutečně existuje.

I jeho práce byla často zpochybňována. Oponenti argumentovali především tím, že za vším stojí mozek, který v momentě ohrožení „produkuje“ zvláštní halucinace. Problémem ovšem bylo, že se pacienti bez ohledu na pohlaví, náboženství, sociální postavení, shodli v mnoha bodech. Zde již skeptici vysvětlení neměli.

Přelomem je nejspíše zjištění neurochirurga Alexandra Ebena, který zastává stejný názor. I on zaznamenal proces v mozku, který se děje v době jeho ohrožení. Zvláštní náhoda totiž chtěla, aby si stejným zážitkem prošel i on sám. A nejen to, mozek byl v době jeho vlastní „smrti“ mimo činnost. Světlo světa tedy spatřila zajímavá kniha s názvem Jaký je život po životě.

Uznávaný lékař a vědec se proto rozhodl, že tuto oblast pečlivěji prozkoumá, respektive, že po zbytek života bude hledat pravou podstatu vědomí a procesy probíhající po smrti člověka.

Naďa Kučerová

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503098
DnesDnes603
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1350
Tento měsícTento měsíc14444

Partnerské weby

apartman banner