0109cech 2Viktor Lustig byl český profesionál, ale i falešný hráč, v bridži a pokeru. Stal se jediným českým vězněm ve slavném americkém Alcatrazu.

Viktor se narodil v roce 1890 a už v roce 1908 byl v Praze odsouzen za drobné krádeže. Ve 20. letech minulého století se na naléhání otce vydal na pařížskou Sorbonnu, ale místo studia pokračoval v nastoupené dráze a věnoval se hazardním hrám.

 

Je třeba připomenout, že Viktor mluvil plynně pěti jazyky, měl okouzlující vystupování, perfektní oblečení a své charisma doplnil titulem hrabě. Pochopitelně falešným. Podle zásad úspěšného podvodníka se ubytoval v jednom z nejlepších hotelů města, na Champs Elysée.

Při jedné procházce městem jej zaujal článek o Eiffelově věži. Tisk věnoval pozornost staré chátrající „dámě“ a Viktor causu domyslel do konce - prostě se odstraní.

Perfektní plán

Nechal si natisknout velmi dobře vypadající vizitky, na kterých se vydával za poradce generálního ředitele ministerstva pošt. K tomu si vyrobil listinu opatřenou patřičnými insigniemi a razítky, jejímž cílem bylo oznámení o prodeji Eiffelovy věže. Svou odvážnou nabídku pak rozeslal šesti nejznámějším průmyslníkům v Paříži, kteří se zabývali obchodem s kovovým šrotem.

Na vějičku skočili všichni. Při setkání s každým z nich Viktor zdůrazňoval, že vzhledem k velikosti a delikátnosti obchodní transakce bude jednání do jeho skončení důvěrné. Na závěr připomněl, že nabídky očekává na stejném místě za týden...

Oběť sedla na lep

Pravda byla taková, že už v době jednání měl Viktor vyhlédnutou oběť, tedy vlastně zájemce o koupi. Byl jím André Poisson, nejistý člověk, který koupí Eiffelovky hodlal vstoupit do společnosti pařížského obchodního světa.

Viktorovi se přes informátory podařilo zjistit, že jistým rizikem transakce je Poissonova žena, která pojala podezření, že by se mohlo jednat o podvod. A tak pan „hrabě“ přitlačil. Pro minimalizování eventuálního neúspěchu obchodu navrhl André Poissonovi další setkání mezi čtyřma očima. Na něm se mu svěřil, že jako úředník nemá právě vysoký plat, a že si touto nabídkou přivydělává na udržení životního standardu.

Poisson měl se zkorumpovanými úředníky svoje zkušenosti, pochopil a nabídl mu „všimné“. A tím sám sebe utvrdil, že se jedná o nefalšovaný prodej.

Věž je opět na prodej

Zpracovaného Poissona Viktor přesvědčil, že se jedná o sedm tisíc tun železa a odhadl cenu na 50 tisíc dolarů. Obchodník souhlasil a zaplatil. Peníze okamžitě shrábl Viktorův tajemník Collins a přesunul se s nimi do Vídně. Viktor jej po zapití dobrého obchodu následoval.

André Poisson prohlédl podfuk pozdě. Z hanby, že se nechal tak snadno podvést, raději policii nic neoznámil. Mezitím Viktor Lustig pečlivě sledoval denní tisk a zjišťoval, zda se o transakci někde nepíše. Napětí trvalo celý měsíc. Poté se Viktor uklidnil a znovu se vydal do Paříže s úmyslem zopakovat prodej Eiffelovky!

Jenže to už měl smůlu, tentokrát se druhá strana nenechala nachytat a vše skončilo na policii. „Pan hrabě“ narychlo opustil Evropu. Nový cíl - Amerika.

Al Caponův chráněnec

V roce 1934 zjistila americká tajná služba, že v USA je v oběhu nějak mnoho falešných bankovek. Podezření padlo na lékárníka jménem William Watt, který během prohibice falšoval etikety na whisku. Nepodařilo se jej vypátrat, ale zjistilo se, že má co do činění s nějakým Viktorem Lustigem. Ten byl také podezřelý z padělání, a tak rozhodl prásknout Watta, aby se vyhnul zatčení. Prozradil, že falešné peníze jsou uloženy ve schránce na Times Square. A skutečně zde bylo nalezeno 51 tisíc různých dolarových bankovek.

To však Viktorovi nepomohlo a skončil ve vězení na Manhattanu. S pomocí svázaných prostěradel se mu podařilo utéci. Po 27 dnech byl opět zatčen a převezen do věznice v Alcatrazu. Za zmínku stojí, že o jeho ochranu ve vězení se staral sám slavný Al Capone.

Po 11 letech za mřížemi zemřel v roce 1947 Viktor na zápal plic. Úředník vystavující úmrtní list dlouho přemýšlel, co má napsat do kolonky povolání. Vyřešil to překvapivě jednoduše: „Prodavač a padělatel peněz“.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585621
DnesDnes388
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4514
Tento měsícTento měsíc15985

Partnerské weby

apartman banner