0710tip 1V polích mezi Úvaly u Prahy a Škvorcem leží neobyčejné posvátné místo. Tady se uprostřed české krajiny vedle sebe setkávají naše duchovní tradice s tajuplným spirituálním dědictvím daleké Sibiře.

 

Už dávno se zde křižovaly staré obchodní cesty. Tudy vedla boční příchozí větev ke známé středověké Trstenické stezce. A kromě obchodníků ji brázdili také zbožní poutníci. Během 14. století okolo křižovatky vyrostla stavení vesnice Křimína. Ta ovšem za těžkých časů třicetileté války, kdy zemi pustošili Švédové, zanikla.

Později se majitelkou panství stala vévodkyně Marie Terezie Savojská, původem z lichtenštejnského rodu, která se prý velice ohleduplně chovala ke svým poddaným. A to byla v pobělohorské době spíše výjimka. Šlechtična na svých panstvích nařídila postavit sochy svatého Donáta vroubené čtveřicí lip. Jedna z nich krášlí i křižovatku polních cest u Škvorce.

Svatý Donát u nás patří ke vzácnostem, měl chránit úrodu před krupobitím. Zároveň též prý dokázal působit proti moru. Ještě po II. světové válce k němu chodila pravidelná procesí s přímluvou, aby rozmary přírody nezničily práci rolníků a stodoly nezely prázdnotou. A o svátku svatého Donáta u jeho sochy u Škvorce hořel slavnostní oheň.

Strom splněných přání

Rozcestí u svatého Donáta současně tvoří křižovatku značených cest. A všem, kdo se po nich budou ubírat, padne do oka statný letitý dub, na jehož větvích se třepetají stovky barevných stužek. Tento strom před zhruba deseti lety rituálně posvětil šaman Ooržak Sjurjun-Dugar Očur-oolovič ze sibiřské Tuvy. Barvy prvních stuh zosobňovaly pětici živlů - červená znamená oheň, zelená dřevo, modrá patří vodě, bílá kovu a žlutá zemi. Ale teď zde vlají stužky širokého barevného spektra. Dubu se říká „strom splněných přání“.

Pokud se sem tedy vypravíte, určitě přidejte další stuhu a tiše si něco přejte. Nebo se cestičkou v kamenném kruhu přibližte k dubu a dotýkejte se jeho kmenu. Můžete tak získat úžasnou energii přírody.

Ovšem za žádnou cenu si neberte cizí stuhy domů. Ty už patří šamanskému dubu.

Text a foto: Jakub Hloušek

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470635
DnesDnes470
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1050
Tento měsícTento měsíc2265

Partnerské weby

apartman banner