O tom, že před miliony lety žili na Zemi dinosauři, leccos víme. Například to, že byli masožraví, býložraví, velcí i malí. Jak to tak ale vypadá, svůj domov měli i na opačném konci Mléčné dráhy.Pomocí animace a vesmírné archeologie americká vědkyně z gentury NASA Jessie Christiansen ukázala, jak dlouho trvalo panství dinosaurů a jak krátká je vlastně éra lidí.

0712zrodila

Od galaktického centra Mléčné dráhy je naše planeta vzdálená 28 tisíc světelných let. Doba oběhu Země kolem galaktického centra může trvat 225 až 250 milionů let. Podle složitě vypracované animace Jessie Christiansen byla Země v období triasu, kdy se na ní objevili dinosauři, na opačné straně Mléčné dráhy. Navíc, když naše sluneční soustava procházela Mléčnou dráhou, nepřibližovala se k nehostinnému centru, kde by život nemohl existovat. Nikdy tedy necestovala do středu a zpět. Díky tomuto pohybu mohli žít a přežít jak dinosauři, tak savci a další formy života.

Vesmírná archeologie spojuje biologii, chemii, archeologii a další obory. Díky tomu jsou pak vědci schopni vytvořit „rodokmen“ hvězd, planet a dalších těles a zkoumat jak jejich vznik a vývoj, tak i propojení a zánik.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476283
DnesDnes223
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2624
Tento měsícTento měsíc7913

Partnerské weby

apartman banner