0317archeologicky 2Charles Dawson při jedné ze svých procházek požádal v nedalekém kamenolomu dělníky, aby jej v případě, že najdou nějaké „archeologické“ zbytky, informovali. Po nějakém čase mu skutečně jeden z dělníků přinesl část lebky a Dawson, povoláním advokát, ale také amatérský archeolog, se vydal pátrat na místo sám. Po čase našel i spodní čelist a na světě byly prehistorické zbytky předchůdce moderního člověka.

 

O nálezu informoval správce Paleontologického oddělení Přírodovědeckého muzea v Londýně, na slovo vzatého odborníka Arthura Smitha Woodwarda. Artefaktu se na začátku dostalo pojmenování „Dawsonův člověk ranních červánků“.

Slavné artefakty

Veřejnosti byly artefakty prezentovány v roce 1912. A byla z toho doslova archeologická bomba.

Nález přesně zapadal do představ o vývoji člověka, podle kterého se podobal opici a důležitým atributem byl velký mozek, díky jemuž se projevily další manuální i duševní schopnosti člověka.

I přes pochybnosti vědců objev plnil stránky odborných a společenských časopisů. Kritikům bylo na základě znalostí o neandertálcích podezřelé, že Dawson nikdy nechtěl říci, kde byly lebka a spodní čelist nalezeny. Podivné se jim zdálo i stáří, které bylo udáváno až na 500 tisíc let.

Šlo o pomstu sira Doyla?

A pak přišel šok - Wilfried Le Gros Clark a Kenneth Okley v roce 1953 dokázali, že spodní čelist patří šimpanzovi. Spojení lebky a spodní čelisti bylo upravováno a obě části se k sobě vůbec nehodily. Jak se ukázalo, lebka byla do Evropy přivezena z Bornea a stará byla jen 500 let!

Analýzy dalších výzkumů dokázaly, že obsah fluoridu v kostech neodpovídá stáří půl milionu let. Šlo tedy o zřejmý podvod. Ale proč a kdo za ním stál?

Podezření na pomoc při podvodu padlo i na sira Arthura Conana Doyla, spisovatele a autora Sherlocka Holmse. Bydlel jen 15 kilometrů od místa nálezu a měla to být prý pomsta vědě za napadání jeho literárního díla. Toto podezření však nebylo nikdy prokázáno, navíc se celé cause nedostalo zdaleka takové popularity, jakou by se i zasloužila.

Motiv Dawsona nebyl nikdy objasněn a jeho „člověku ranních červánků“ byl dokonce postaven pomník...

Vše pro národní hrdost

Mnozí se ještě dnes ptají - jak bylo možné, že archeologové byli voděni za nos několik desetiletí?

Poměrně důležité v tomto případě bylo, že artefakt byl nalezen v Essexu v Anglii. Němci totiž měli svého neandertálce nalezeného u Düsseldorfu a Francouzi nález v La Chapelle-aux-Saints. Srozumitelněji řečeno - prvním člověkem v Evropě měl být Brit, dějiny moderní Evropy by podle toho začaly v Anglii, v zemi Charlese Darwina. A tak tuto senzační novinku s radostí rozšířily anglické noviny, které nálezem posilovaly národní hrdost…

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500113
DnesDnes407
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2803
Tento měsícTento měsíc11459

Partnerské weby

apartman banner