2618svatáJe patronkou dřevorubců a boje proti epidemiím, ale kromě toho i dobrých investicích, lovců pokladů a hráčů loterií. Řeč je o mučednici z prvních staletí křesťanství - svaté Koroně, která kdysi patřila k oblíbeným svatým. Katolická církev vzpomíná na sv. Koronu 14. května.

 

O jejím životě ani původu se toho moc neví

Ke svaté Koroně se váže legenda známá v Asii, Africe i v Evropě. Podle ní byla ženou římského vojáka Viktora ze Sieny. Ten sloužil v Damašku za vlády císaře Antonia Pia, kdy byli vyznavači křesťanské víry pronásledováni. Viktor se víry vzdát odmítl, byly mu tedy vydloubnuty oči a následně byl sťat. Ještě krutější osud potkal tehdy šestnáctiletou Koronu (v některých pramenech uváděnou jako Stefanii či Stefanu, neboť Korona je koruna latinsky, zatímco Stefanie pochází z řeckého slova pro korunu - stéphanos). Jelikož stála za svým manželem během mučení a dodávala mu víru, byla také zatčena a popravena zvlášť krutým způsobem - roztržením. Byla přivázána mezi ohnuté palmy, které pak byly uvolněny.

Zajímavá shoda jmen

Bez povšimnutí zajisté nezůstane shoda jmen světice a skupiny RNA virů. A tak není divu, že katedrála v německých Cáchách připravila relikviář (zhruba metr vysoký a 98 kilogramů těžký) s ostatky sv. Korony k vystavení. Do Cách ostatky svaté Korony přivezl král Otto III. v roce 997 a ve 14. století je císař Karel IV. nechal umístit do chrámu sv. Víta v Praze. Z tohoto období také pocházejí první důkazy o uctívání svaté Korony v Bavorsku, Čechách a Dolním Rakousku. Právě v Dolním Rakousku se dochovaly tradiční poutě sv. Korony dodnes.

(cul)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500109
DnesDnes403
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2799
Tento měsícTento měsíc11455

Partnerské weby

apartman banner