0319zazracny 1Ač uprostřed středních Čech, je Klášterní Skalice mezi lidmi jen málo známá. Přitom zbytky zdejší katedrály vyzařují jeden z nejsilnějších proudů pozitivní energie v Čechách.

Jak potvrzují četná svědectví poutníků, kteří sem v minulosti dorazili, a stále sem míří, z deset metrů vysokého sloupu z červeného pískovce proudí

obrovská energie. Sloup byl součástí trojlodní katedrály Milostné Panny Marie cisterciáckého kláštera, jenž byl založen v roce 1357. To je v podstatě vše, co se do dnešních dnů dochovalo ze stavby, která měla snahu krásou a velikostí konkurovat i chrámu svatého Víta na pražském Hradě. Katedrála však byla vypálena během husitských válek, po kterých byla obnovena až v roce 1690 a brzy poté definitivně zrušena rozhodnutím císaře Josefa II. v roce 1783. Přesto ze zachovaného sloupu stále proudí pozitivní energie, takže sem lidé stále přicházejí načerpat sílu a ulevit si od bolestí srdce, duše i těla.

Podivné úkazy na obloze

Podle šest set let staré legendy vedly ze zdejšího chrámu tajné chodby až do kláštera v Sázavě a do probošství svatého Martina v Kouřimi. Když boží bojovníci obsadili 20. dubna 1421 bez boje Kouřim, do té doby centrum papeženců a císaře Zikmunda, stačila touto chodbou až na pětici opozdilců většina mnichů uprchnout do Skalice. Protože cisterciáci nebyli v Kouřimi příliš oblíbení, sledovali místní lidé s potěšením, jak jsou opozdilci odváděni Olešenskou branou na popraviště. Pak se houfy obrátily od Kuřimi právě do Klášterní Skalice, kde i přes silný odpor místní posádky vypálily chrám.

Po letech se mezi lidmi začala šířit pověst, že z místa, kde byla pětice cisterciáků zabita, vystupuje jakási podivná záře a na nebi se nad bývalým popravištěm objevují světelné kříže nebo ohnivé kruhy. Tyto pověsti nabývaly na intenzitě po třicetileté válce, kdy sílil kult těchto mrtvých prohlášených za mučedníky a na místo za Olešenskou branou začaly proudit davy poutníků.

Ohnivá znamení na obloze se objevovala i nadále, a to nejen za jasných nocí, ale i o Dušičkách.

Petr Blahuš

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552683
DnesDnes322
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3600
Tento měsícTento měsíc2859

Partnerské weby

apartman banner