0321bylMoravské Třebíči se dostalo cti být na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě magického komplexu chrámu svatého Prokopa a židovské čtvrti též zaujme druhými největšími věžními hodinami u nás.

 

Mimo půvabné historické centrum se zde nacházejí další výjimečná atraktivní místa. Například vysoký kužel větrného mlýna v ulici U Větrníku. Na opačném severovýchodním konci města se zase ukrývá drobná památka s temnou minulostí. Tady se až do půlky 18. století vykonávalo hrdelní a útrpné právo. Proto pahorek vroubený úvozem nese pojmenování Na Spravedlnosti. Případně se mu říká ještě výstižněji - Na Šibenici.

Pozůstatky základů objektu, kde za přibližně čtyři staletí existence popraviště vyhasnul život mnoha zločinců, se dochovaly do dnešních dnů. Zbytky třebíčské šibenice jsou v terénu velice dobře patrné. Dlouho odpočívaly přikryté zeminou. A náhodně byly objeveny při stavebních úpravách za první republiky.

Záhadná lebka

Šibenice se vždy budovaly na dobře viditelných místech. Nejinak tomu bylo též v Třebíči. Tady se poblíž popraviště sbíhalo několik důležitých cest. Po exekuci těla popravených zůstávala viset tak dlouho, dokud se nerozpadla. Zbytky následně popadaly do prostor vymezených základy a tam zetlely. Zároveň se zde odbývaly popravy stětím.

Průzkum popraviště přinesl záhadné nálezy, z nichž naskočí husí kůže. Nejvíce otazníků vyvolala lebka, která měla čelo probodené hřebem. Možná se jednalo o zvlášť těžkého zločince, jehož hlava byla po popravě pro výstrahu přibita k šibenici. Ovšem posmrtné probíjení se praktikovalo také u domnělých čarodějnic či upírů. Archivy se též zmiňují o jisté místní ženě, která byla zaživa zahrabána a posléze jí bylo kůlem prokláto srdce. I to zavání podezřením z vampyrismu.

Poslední poprava se zde odehrála na podzim roku 1754.

Text a foto: Jakub Hloušek

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472605
DnesDnes10
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3020
Tento měsícTento měsíc4235

Partnerské weby

apartman banner