0323co 2Proslavený runový kámen, jenž se nachází ve švédském městě Rök, nedá vědcům spát už nějaký čas. Nedávno se ale opět dostal do centra zájmu veřejnosti. Poslední pokus o rozluštění run ukázal, že by tento nejdelší runový zápis, který byl kdy objeven, mohl být záznamem o dávné katastrofě. Dosud se totiž soudilo, že tato památka z 8. či 9. století má být vzpomínkou na vikingského válečníka.

 

V úvodu textu, jenž byl už dříve spolehlivě rozluštěn, se totiž uvádí, že jej nechal vytvořit „Varin, otec, na památku svého zesnulého syna Vemoda“.

Nový pokus o vyluštění záznamu obsahujícího 750 run ukazuje, že v nápisu nejde jen o připomenutí jednoho člověka, který zemřel před dvanácti či třinácti staletími. Švédští vědci totiž zjistili, že v části nápisu se mluví také o „smrti Slunce před devíti generacemi“.

Výbuchy sopek a série katastrof

Mělo by se jednat o dobu zhruba 270 až 300 let před vznikem nápisu, který byl pořízen někdy okolo roku 800. Zpráva by se tedy mohla vztahovat k počátku 6. století, konkrétně k roku 536. A proč jsou si vědci tímto konkrétním rokem tak jisti? Tehdy se na Zemi prudce změnilo klima, což potvrdily zápisy v kronikách z tehdejší doby: „Měli jsme zimu bez sněhu a léto bez horka. Uprostřed dne nevrhala těla žádné stíny a síla tepla dospěla k nejvyšší vlažnosti.“

Podle posledních zjištění klesla po roce 536 teplota v Evropě o 2,5 stupně a o pár let později se snížila ještě o další 2,7 stupně. Svět pak zažil celou sérii katastrof, které zaznamenali mnozí kronikáři civilizovaných říší. K nim patřily zejména neúrody a hladomory, jako byl například tzv. justiniánský mor, který zdevastoval středomořskou populaci a v letech 541 až 542 zabil podle všeho až polovinu obyvatel byzantské říše.

Příčinou těchto událostí mohla být podle geologů mohutná sopečná erupce na severní polokouli, s největší pravděpodobností na Islandu. Výzkum švýcarských ledovců ukázal, že v letech 540 a 547 následovaly další ničivé erupce, které vyvrhly do atmosféry obrovské množství sopečného popela. Prach v ovzduší pak po několik let bránil pronikání slunečních paprsků, sníh tehdy padal i na Arabském poloostrově.

Vzkaz zasvěcencům?

Někteří vědci, konkrétně profesor Per Holmberg z univerzity v Göteborgu, který vede výzkum runového kamene, zpochybňují starší vysvětlení nápisu. Podle něj se překladatelé příliš soustředili na vojenské aktivity Vikingů a přitom šlo o širší kontext související s náboženskou tématikou a přežitím vůbec. Pětitunový runový kámen před kostelem ve městě Rök vznikal poté, kdy Seveřané zažili další hrozivou událost. V extrémně chladném létě tehdy utrpěla úroda a později došlo k zatmění Slunce. Severští obyvatelé očekávali krutou zimu, která mohla všem přinést smrt...

Runový nápis v Röku není vůbec snadné rozluštit, neboť je povětšinou psán futharkem a zčásti také tajným písmem. Nabízí se vysvětlení, že záměrem tvůrců nápisu bylo, aby byl srozumitelný jen pro zasvěcené.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505497
DnesDnes556
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3749
Tento měsícTento měsíc16843

Partnerské weby

apartman banner