0326svata 1Na jižní Moravě místy z podzemí vyvěrají zajímavé prameny. Doprovází je příběhy zázračných studánek i posvátných léčivých zřídel.

 

To platí i pro vesnici Čejč na Hodonínsku, u které se dříve rozprostíralo rozsáhlé jezero. To ale bylo později kvůli získání orné půdy vysušeno. Jezerní voda měla mírně slanou příchuť a pyšnila se vysokým obsahem minerálů - respektive rozpuštěným ledkem a plyny, zejména sirovodíkem.

Už koncem 16. století se objevily první zmínky o léčivých vlastnostech jezerní vody. Pak poblíž vývěru minerální vody vznikly oblíbené lázně. Prý zřídlo při panském honu vyčenichal psík samotné císařovny Marie Terezie, jenž měl prašivinu. Poté, co se vyválel v bahnisku zřídla, uzdravil se.

Čejč je zajímavá i tím, že se zde vyučil kovářem první prezident Československa - T. G. Masaryk. Turisty v Čejči překvapí hrob vysokého pruského důstojníka Friedricha von Clausewitz, který tu za Prusko-rakouské války zemřel během epidemie cholery. A u historiků Čejč vyvolá zájem málo známou skutečností, že zpustlou obec v 18. století osídlili francouzští kolonisté, jejichž počeštělá příjmení se tady pořád vyskytují.

Smradlavka na kožní choroby

Pramen získal lidové jméno Heliga, které má kořeny v německém výrazu „heilige“, tedy „svatý“. Koupele v prameni přinášely úlevu od revmatismu, dny a kožních chorob, což byly klasické nemoci šlechty pozdního baroka. Popíjení Heligy zase napomáhalo při zácpě.

Lázně úspěšně přečkaly napoleonské války, avšak následně se při vysoušení jezera pramen ztratil a léčebné objekty zanikly. Později se ale našel druhý vývěr a nakonec nedaleko od původního zřídla došlo k vykopání nového pramene Heligy. Ovšem dřívější sláva byla definitivně pryč.

Teď vede k Helize značená stezka. Pramen se nachází takřka v korytě Čejčského potoka, až na samém okraji obce. Schovává se stranou hlavních komunikací za areálem rodinného domku se zahradnictvím a kousek od průmyslových hal. Hrníček u studánky však dosvědčuje, že je voda pitná. Nicméně již zdáli se hlásí typickým odérem zkažených vajec. Proto minerálce z Heligy místní často trefně říkali „Smradlavka“. Obsah sirovodíku je tu opravdu vysoký, a to až dvacet miligramů na litr vody (při vydatnosti devět litrů za minutu). Přítomnost síry občas bývá dávána do souvislosti se slojemi lignitu. Ten se v Čejči rovněž těžil.

Každopádně, babky kořenářky byly přesvědčeny, že minerální voda ze zaniklého Čejčského jezera je velmi účinná při léčbě kožních nemocí a ochoření kloubů. Prý nejlepší na tyto neduhy na Moravě. Místní si pro Heligu chodí doteď.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698797
DnesDnes125
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2315
Tento měsícTento měsíc13631

Partnerské weby

apartman banner