0427tajemne 1Základem básně anglického spisovatele Roberta Browninga nazvané Krysař z Hamelnu, je stará německá pověst, kterou do angličtiny roku 1605 přeložil Richard Verstegan. Ve Versteganově verzi příběhu vystupuje muž podivného zevnějšku, jemuž pro nevídaný plášť, jenž nosil a byl pestrobarevně vyšívaný, též přezdívali „Strakatý dudák“. Tento muž jednoho dne přišel do Hamelnu sužovaném krysami a slíbil, že za smluvenou, poměrně vysokou, cenu zbaví město krys. Vyhrával pak po ulicích na dudy a nakonec krysy zavedl k řece Weser, kde se do jedné utopily.

 

Když však po takto vykonané práci žádal své smluvené peníze, měšťané z Hamelnu couvli a odmítli mu zaplatit. Krysař se tedy znovu dal do hraní a tentokrát šly za ním všechny hamelnské děti. Za městem se v kopci otevřela země, v ní se objevila jakási brána a za ní velká jeskyně. Krysař děti provedl vstupní branou, ta se za nimi zavřela a posléze se rozplynula. Zprávu o tom podal jeden kulhavý chlapec, který s ostatními nedokázal držet krok. O ztracených dětech už nikdo nikdy neslyšel, ani je nespatřil.

Podle Verstegana se tato událost měla stát 22. července 1376, avšak líčení ze 14. století uvádí datum 26. června 1284 a počet „ukradených“ dětí podle něj činil 130 až 150. Každopádně se zde objevily určité časové rozdíly, které nebyly nikdy vysvětleny. Jakoby zde časoprostor měl zcela jiné rozměry.

Vysvětlení tajemné legendy hledali lidé v zátopách, v náhlé epidemii moru, rituálních vraždách, taneční horečce či v dětské křižácké výpravě, která ve 13. století krajem procházela. Jedna z teorií nabízí skutečnost, že olomoucký biskup Bruno vyslal do tohoto kraje verbíře, aby získal osadníky pro jeho diecézi na Moravě. V městských matrikách Hamelnu a Olomouce existují až překvapivé shody v rodinných jménech, což naznačuje, že Hameln byl podle všeho jedním z míst, kde se nábor setkal s úspěchem.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523557
DnesDnes434
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2659
Tento měsícTento měsíc15325

Partnerské weby

apartman banner