0428rosslynska 1Kapli nechal v roce 1446 postavit sir William St. Clair. Údajně ji stavěli jen pečlivě vybraní mistři, a to dlouhých 40 let, neboť hrabě prý nebyl s dílem dlouhou dobu spokojen. Historie tohoto místa je podivuhodná i z toho důvodu, že zde podle všeho kdysi vládli uctívači kultu Bohyně Matky. (Obdoby tohoto prastarého kultu lze nalézt téměř ve všech náboženstvích a duchovních směrech.)


Každopádně záhad je okolo Rosslynské kaple opravdu hodně. Za prvé, stavba měla být rodovou kaplí pro slavnostní bohoslužby. Proč, když na nedalekém hradě měli šlechtici kapli daleko lepší a výhodněji položenou? Za druhé, stavební sloh je podivný, je míchanicí všemožných stylů. Podle některých britských badatelů kopíruje legendární Šalomounův chrám jeruzalémský, ve kterém byla podle legendy uložena Archa úmluvy. Za třetí, nacházejí se zde tři sloupy – Mistrův, Tovaryšův a Učedníkův. Poslední z nich je odlišný, má zcela atypickou konstrukci. Proč, to nikdo neví.
Za čtvrté, i výzdoba kaple je zvláštní. Přestože sir William byl křesťan, v kapli chybí obvyklé křesťanské symboly. A původně zde nebyl ani oltář. Naopak se tu nachází řada symbolů zednářských, hermetických, a odkazy k pohanské keltské mytologii, gnosticismu a dokonce kacířství. Za páté, záhadné je i zdejší rozsáhlé podzemí. Podle pověsti jsou v něm pohřbeni významní templáři se svými relikviemi. A najdou se tací, kteří věří, že je zde dokonce pohřbena Maří Magdalena…
Na jednu kapli je to opravdu hodně záhad.
(nov)
Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672944
DnesDnes644
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1594
Tento měsícTento měsíc17836

Partnerské weby

apartman banner