0129ovladal 1Před I. světovou válkou získal samozvaný svatý muž podivuhodnou moc nad ruským panovnickým párem. Jmenoval se Grigorij Jefimovič.

 

V jedné z vesnic mu říkali Rasputin, což označovalo ruské slovo pro zpustlíka. On sám se považoval za potulného mnicha, jenž měl žít v chudobě a osamění. Někteří lidé jej však považovali za člena tajné sekty, která měla spojení s temnými silami.

Mnichovy hypnotické schopnosti

Každý, kdo se s Rasputinem setkal, si zapamatoval především jeho oči. Kníže Jusupov je označil za „třpytivé, fosforeskující paprsky světla“. Jistá mladá žena zase vzpomínala, jaká hrůza se jí zmocnila při pohledu na „tajemného úskočného muže, na výraz v jeho očích, vyzařujících zprvu jen dobrotu a vlídnost“. Francouzský velvyslanec na carském dvoře napsal, že celá mnichova osobnost se soustředila právě do jeho očí, které byly světle modré, neobyčejně jasné, hluboké a působivé. Pohled měl pronikavý i laskavý, naivní a prohnaný, zrovna tak jako nepřítomný i soustředěný. Dá se proto vážně usuzovat na to, že Rasputin mimo jiné oplýval i výraznými hypnotickými schopnostmi.

Úspěchy na carském dvoře

Rasputinova neobvyklá kombinace neskrývané senzuality i nakažlivé zbožnosti mu získala spoustu obdivovatelů rovněž u carského dvora. Vše začalo důvěrou, kterou vzbudily záhadné schopnosti vyléčit malého careviče. Později se car s chotí řídili Rasputinovými radami i ve státnických záležitostech. Když se pak skandál kolem mnichova vlivu na panovnický pár nedal již utajit, blízcí příbuzní donutili cara, aby Rasputina vykázal z hlavního města.

Proroctví smrti a utrpení

Na jaře roku 1914 unikl Rasputin atentátu, když ho jistá žena bodla nožem do břicha s provoláním, že zabila antikrista. Mnicha však nebylo možné tak snadno zabít, neboť jej prý chránily nějaké vyšší síly či magické rituály. Zatímco se uzdravoval, vynořovaly se mu zároveň vize budoucího vývoje. Třesoucí se rukou pak napsal caru Mikulášovi, že se má za každou cenu vyhnout válce, protože by přinesla jen pohromu, hoře, celý oceán slz a příliš mnoho krve. Toto Rasputinovo proroctví však car mlčky přešel, takže se Rusko spolu s dalšími zeměmi vydalo na cestu zkázy.

O dva roky později se však podařilo Rasputinovi díky svému vlivu přesvědčit carovu choť, a jejím prostřednictvím i cara, aby neprodleně uzavřeli mír s Německem a válku přerušili. Právě to přimělo skupinku ruských šlechticů zbavit se ho definitivně.

Smrt v Něvě

Vůdcem spiknutí proti Rasputinovi se stal jeho častý společník - kníže Felix Felixovič Jusupov, jenž se oženil s carovou neteří. Ten Rasputina koncem prosince 1916 pozval do svého paláce na pozdní večeři. Tam jej kníže krmil otrávenými koláči i vínem. K jeho zděšení a úžasu však nic nezabíralo. Po necelých třech hodinách se Jusupov vzdálil a po poradě s dalšími spiklenci střelil Rasputina do zad. Zatímco si spiklenci vzájemně blahopřáli, mnich náhle otevřel oči, vstal a vyškrábal se po schodech na dvůr. Tam jej však střelil další ze spiklenců do zad i hlavy. Kníže Jusupov pak bušil do ležící postavy holí, dokud nepřestala jevit známky života.

Tělo potom zabalili do plachty a vhodili do díry v zamrzlé Něvě. Když se za tři dny mrtvola objevila, našla se v Rasputinových plicích voda, což byl důkaz, že v řece ještě dýchal. Je neuvěřitelné, nebo skoro nemožné, co všechno mnich přežil…

Poslední proroctví

Po zprávě o Rasputinově smrti zavládla v ulicích Petrohradu radost, třebaže všichni spiklenci byli buď vykázáni z města, posláni na frontu či zproštěni viny. Ale Rasputin měl stejně poslední slovo. Krátce před koncem svého života předpověděl carevně Alexandře, že nikdo z její rodiny nepřežije jeho smrt o více než dva roky. V březnu, kdy se válka pro Rusko nevyvíjela dobře, byl nucen car Mikuláš II. abdikovat. Za dalších 16 měsíců se objevila zpráva, že Mikuláše, Alexandru a jejich děti zabili bolševici, kteří se v Rusku chopili moci. A tak se i poslední Rasputinovo proroctví naplnilo…

Pavel Kovář

Foto: archiv a Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584182
DnesDnes709
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc14546

Partnerské weby

apartman banner