0131tajemne 8Na území Peru sídlila jedna z nejstarších světových kultur našeho světa a pokud byste hledali místo, kde se ještě dnes běžně setkáte se šamany, měli byste se vydat právě do této země...

 

Incká říše byla největším státem předkolumbovské Ameriky, centrum měla právě v dnešním Peru. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. To jsou obecně známá fakta. Donedávna však málokdo z Evropanů něco věděl o curanderos, jak se nazývají peruánští léčitelé, kteří dokonale znají přírodu a dokáží se prý dokonce napojit na duchy. Tito šamani věří, že vyšší nehmotné síly existují ve všem živém.

Léčivé rituály šamanů

Není proto divu, že se o curanderos říká, že pochopili podstatu a fungování světa a umí se napojit na síly, které ho řídí. Díky tomu jsou prý schopni vyléčit prakticky jakoukoli chorobu. Existuje mnoho svědectví jak turistů, tak i badatelů, jež peruánští šamani pomocí bylin a záhadných rituálů vyléčili i z velmi těžkých nemocí.

V 90. letech minulého století byl s pomocí rostliny ayahuasca uzdraven známý americký skeptik a vědec Donald Topping. Podle dalšího amerického badatele Stevea Beyera zbavil peruánský šaman v roce 1996 rakoviny prsu během jediného, ale intenzivního, rituálu ženu jménem Anna. A podobných případů zaznamenal celou řadu.

Je otázkou, co je magická síla samotných curanderos a co bylin a rostlin, které k léčení používají. I ty prý dokáží doslova zázraky.

Spojení s duchy přírody

V kmenech žijících v hloubi Amazonie mají šamani speciální pozici, která jim zaručuje velkou úctu. Říká se, že mají přirozený dar léčit nejen fyzické nemoci a zranění, ale působit také blahodárně na duši jiných lidí. Tito duchovní vůdci se svému umění učí desítky let, aby své znalosti na sklonku života předali dál svým následovníkům. Muž, ze kterého se má stát šaman, odchází sám do džungle, kde setrvává dlouhou dobu, získává znalosti o rostlinách a zvířatech a napojuje se na přírodní duchy, se kterými pak různými způsoby spolupracuje.

K tomu ovšem patří i znalost drog, které jsou podle některých vědců tím hlavním, co odlišuje šamany od ostatních. Známá je především rostlina ayahuasca, která vyvolává halucinace a je zároveň jakýmsi mostem do vyšších energetických sfér. Ta však není určena pro nemocné, těm curanderos „ordinují“ jiné osvědčené byliny a rostliny.

Síla „Kočičího drápu“

Jednou z nich je léčivá rostlina Uňa de gato (nebo také Vilcacora), které se říká „Kočičí dráp“. Jedná se o obří liánu čeledi mořenovitých, která ve svém přirozeném prostředí, jímž jsou deštné pralesy Amazonie, dosahuje délky kolem třiceti metrů. Lodyha je silně zdřevnatělá, listy mívají srdcovitý nebo oválný tvar. U jejich báze se nacházejí zahnuté trny, které připomínají kočičí dráp. Podle nich se tak rostlině také říká.
Legenda praví, že léčivé schopnosti liány objevil bojovník kmene Ashaninka. Těžce raněný se prodíral džunglí, když v tom uviděl kaguára. Drápy trhal velkou liánu a pil její nektar. Získal z něj tolik síly, že okamžitě ulovil obrovskou srnu. Bojovník se doplazil k liáně a také se šťávy napil. Dodala mu okamžitě životadárnou energii, a tak si vlastně zachránil život.
Liána dlouhověkosti
Celosvětový zájem Uňa de gato vzbudila až poté, co o ní napsal Edmund Szeliga, polský fytoterapeut žijící v Peru. Její mimořádné léčebné schopnosti tak vešly ve známost až koncem 20. století, ale pak se jimi začaly intenzivně zabývat vědecké týmy nejen v Evropě, ale i v Číně, Rusku, USA či Japonsku. Biochemické rozbory ukázaly, že vnitřní části kůry rostliny obsahují kombinace alkaloidů, které mají schopnost bojovat s nádorovými onemocněními, posilovat a detoxikovat organismus. Uňa de gato se tak stala spolu s dalšími peruánskými rostlinami velice populární.

A co všechno umí?

Peruánští léčitelé ji využívají pro čištění organismu, neboť díky fagocytozním schopnostem posiluje imunitní systém. Dále si poradí například s chronickým únavovým syndromem, napomáhá při léčení nádorových onemocnění, prostaty, zmírňuje revmatické a artritické bolesti, potlačuje virové infekce, je vynikajícím protizánětlivým prostředkem a poradí si i s některými alergiemi a astmatem. Její účinky jsou tak komplexní, že se nelze divit jejímu dalšímu domorodému pojmenování – liána dlouhověkosti.

(luv)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2550858
DnesDnes393
VčeraVčera641
Tento týdenTento týden1775
Tento měsícTento měsíc1034

Partnerské weby

apartman banner