0733je 1Astrologie nás provází celá tisíciletí. Moc nebeských těles na události na planetě Zemi je přece prokázána. Měsíc pohybuje velmi hmotnými vlnami na moři a dělá to už také tisíciletí. Logicky vzato, proč by neměly planety a hvězdy mít vliv i na člověka a jeho rozhodnutí?

 

Zpožděná přísaha

Psal se rok 1967 a guvernér Kalifornie měl složit přesně v pravé poledne předepsaný slib. V tuto chvíli mnozí nechápali, proč Ronald Reagan čekal dalších 10 minut, než zdvihl ruku k přísaze. Kdo to „zavinil“, že si příští guvernér dal na čas? Odpověď byla jednoduchá - byl to jeho poradce, astrolog, který, doporučil přesný čas, kdy má k přísaze dojít.

Pro úplnost je třeba dodat, že tato příhoda se stala v době, kdy byla astrologie v Kalifornii ilegální.

Později, když se Reagan v roce 1981 stal prezidentem Spojených států amerických, dal Bílý dům astrologii zelenou.

Co je vlastně horoskop?

Horoskop je astrologický diagram zachycující postavení nebeských těles pro daný okamžik a dané místo na Zemi. Nejstarší horoskop pochází z roku 410 př. n. l. a byl vypracován v Babylonu. Výchozím bodem pro stanovení je jarní bod, znamení Berana. Jarní bod se vlivem precese, to je krouživého pohybu v důsledku, že osa Země je od kolmice odchýlena o 23 stupňů, stále posouvá. Celý cyklus trvá asi 26 tisíc let. Od začátku a stanovení charakteristik znamení zvířetníku uplynulo více než dva tisíce let a skutečná poloha znamení, kdy jím prochází Slunce, se mění.

Astrologie v Čechách

Astrologii bylo v Čechách zpočátku možné studovat i na pražské univerzitě. Velcí astronomové působící v Praze - Tycho de Brahe i Jan Kepler - byli zároveň astrology. Rozkvět nastal za vlády Rudolfa II. v 16. a 17 století. Astrologická znamení lze nalézt na Staroměstském orloji nebo na stavbách Petra Parléře. V západním křesťanském světě byla astrologie v průběhu dějin tolerována i potírána.

Astrologie a astronomie se začaly rozcházet objevem nových vědeckých disciplín, jako například fyziky, biologie, lékařství nebo meteorologie. Odloučení se urychlilo v 18. a19 . století.

Přesný hodinový stroj

Při zadávání horoskopu je požadováno přesné místo a přesný čas narození. Při zpracování horoskopu počítačovým programem se udávají i minuty. Z toho plyne, že nebeská tělesa pracují jako přesný hodinový stoj...

Lidstvo má i v 21. století dvě otázky, na které věda nenalézá odpověď - odkud jsme a kam směřujeme. Dokud si bude člověk klást otázky, na něž nedostane od vědy odpovědi, bude je hledat ve hvězdách. To je celkem logické a pochopitelné.

Petr Vokáč

Foto: Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552694
DnesDnes333
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3611
Tento měsícTento měsíc2870

Partnerské weby

apartman banner