0434perak 2Nemnoho lidí ví, že předlohou jednoho z filmů fenomenálního loutkáře Jiřího Trnky se stal legendární přízrak, jenž se zjevoval za II. světové války. Trnka spolu s Jiřím Brdečkou už v roce 1946 zpracovali látku o tajemné legendě českého odboje ve filmu Pérák a SS.

Jedná se o zhutnění příběhu o přízraku, bývalém cirkusovém akrobatu, který za války zatápěl Němcům, strašil kolaboranty, psal na zdi protiněmecká hesla a útočil na jednotky SS. Svým pronásledovatelům pak lehce unikal po střechách nebo jedním skokem na mocných pružinách přeskakoval ploty, vagony, auta či celé domy.

Ač se nám to dnes může zdát neuvěřitelné, šíření této legendy o českém válečném hrdinovi v masce a s pružinami na nohou pomáhalo lidem hlavně po heydrichiádě. Pro trýzněný český národ to byl jeden ze způsobů, jak přežít těžkou dobu.

Vizuálně by šlo Péráka přirovnat k Batmanovi nebo britskému Spring-heeled Jackovi, který se zjevoval na industriálním severu Anglie už v 19. století. Jenže naše legenda o postrachu německých nacistů měla podle všeho reálný základ. Odpovídají tomu hlášení německého gestapa třeba z východních Čech, Plzeňska, Chodska a hlavně některých částí Prahy, například dělnického Žižkova nebo Strašnic.

Po filmu se tento ryze český protiválečný přízrak a bezesporu první český superhrdina (dnes spíše pozapomenutý) stal také předlohou pro kreslený komiks i několik knih a povídek, a také divadelní hry.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552707
DnesDnes346
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3624
Tento měsícTento měsíc2883

Partnerské weby

apartman banner