0735mysticke 2V historii není mnoho mystiků, kteří by byli duchovně založení a zároveň se stali přírodovědci vázanými na logiku. Emanuel Swedenborg ale naplnil představy, jež se později spojovaly s rozumově založenými osvícenci, kteří spojili svůj život s tajnými společnostmi. Swedenborg se dostal až na hranice možného. Měl dokonce i několik zážitků blízkých smrti. Narodil se v roce 1688 ve Stockholmu a zemřel roku 1772 v Londýně.

 

Vize o požáru

Pocházel z rodiny švédského kněze, který za své aktivity dostal od krále šlechtický přídomek. Emanuel svůj život nejdříve naplnil přírodovědným zkoumáním. Jeho spisy byly původně zaměřené na oblast fyziologie a anatomie, v těchto oborech získal nejen doma velký věhlas. Také organizoval, na popud švédského krále, důlní činnost. V pozdějších letech se dostal do náboženské krize, od přírodovědy „zběhl“ k mystice. Ještě předtím ale měl výrazný zážitek, který ho svedl k přehodnocení vlastního života.

Na společenském setkání, tři dny cesty od Stockholmu, dostal v šest hodin večer hysterický záchvat a začal vykřikovat: „Ve Stockholmu vypukl oheň! Rozšiřuje se, už je docela blízko mého domu. Můj domov shoří!“ Nikdo ze společnosti ho nedokázal uklidnit. V osm hodin pronesl: „Oheň je pod kontrolou. Zastavil se tři domy před mým. Bohu díky.“

Požár popsal kronikář a filozof Immanuel Kant. Všechno, co Swedenborg líčil, byla pravda.

Setkání s anděly

Později se Swedenborg věnoval spiritualismu. Popsal to, co se děje, když se zastaví tělesné funkce krevního oběhu a dýchání: „Přesto člověk neumírá, ale pouze se odděluje od své tělesné části, kterou potřeboval v tomto světě. Když člověk umírá, přechází pouze z jednoho stavu do druhého.“

Emanuel prošel posmrtnými stadii a zažil existenci mimo tělo. Během svého prožitku se setkal s bytostmi, které nazýval andělé. Komunikoval s nimi prý díky přenosu myšlenek, telepatii, neboť duchové se dorozumívají univerzální řečí.

Každý člověk po smrti přechází na tuto univerzální řeč, která je vlastní mluvou jeho ducha.

Světlo pravdy

Emanuel Swedenborg také popsal světlo Boží, které proniká posmrtnou říší jako světlo nevýslovné jasnosti. Je to světlo pravdy a porozumění. Sám je prý zahlédl.

Na památku oživujícího ducha byla založena Církev Nového Jeruzaléma, jejíž příznivci se nazývají „swedenborgiáni“.

Emanuel Swedenborg i prostřednictvím svých knih tedy stále ovlivňuje mnoho lidí, kteří věří v něco „mezi nebem a zemí“ nebo chtějí mít naději v lepší příští svět.

David Ašenbryl

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552707
DnesDnes346
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3624
Tento měsícTento měsíc2883

Partnerské weby

apartman banner