0737tip 2Zámek v Horní Libchavě, jenž byl zbudován v polovině 16. století, odkoupil v roce 2010 Oldřich Kilián. Cestovatel a dobrodruh jej začal opravovat vlastníma rukama a snaží se mu vrátit jeho ztracenou slávu. Procestoval desítky zemí, ze kterých si přivezl mnoho domorodých předmětů i zajímavý nábytek. Spousta těchto věcí je nyní na zámku k vidění.

 

Podivné zážitky

Zámek dýchá zajímavou energií nahromaděnou za celá staletí. Své si zde zažila současná zámecká paní Zdena Kiliánová. „Jednou večer jsem si všimla, že venku něco svítí, jenže tady není, co by svítilo. Pouliční lampy tu nejsou. Navíc v místech, kde světlo bylo, nebyla ani elektřina. Nejprve mě napadlo, že by to mohl být zloděj, ale světla se nehýbala. Byla dvě vedle sebe. Ovládl mě strach, volala jsem kastelána. Vyběhl ven, aby zjistil, co se děje. V půl druhé v noci se rozsvítila světla u starého auta, které je na odpis, téměř s ním nejezdíme. Baterie je každou chvíli vybitá. Bylo to podivné a nahánělo mi to hrůzu.“

Podivné schody

S Petrem Dařílkem procházíme jednotlivé místnosti zámeckého sklepení, kde dýchá podivná atmosféra.

„Armáda, která zámek také na čas obývala, se z nějakého důvodu rozhodla, že nad původním schodištěm vybuduje další. Nikdo netuší proč. Navíc je mnohem prudší. “ Vysvětluje první záhadnou přestavbu. V každém případě jde o zdánlivě nesmyslný stavební zásah. „Smysl nikdo nechápe, ztížil se tím přístup do některých místností. Domníváme se, že se jedná buď o práci naprosto neschopných stavařů, nebo zcela naopak. A takových zásahů je zde mnoho,“ vysvětluje můj průvodce.

Pak mi ukazuje místnost, do níž se nedá dostat. Proč? Nikdo netuší. Je jisté, že se jedná skutečně o stavební úpravy mnohem pozdější, tedy jde opět o práci armády. Jedna z mnoha teorií je, že se zde skladovalo něco, co neměl nikdo spatřit. Spekulujeme společně o zbraních nebo o nějaké technologii či dokonce o zazdění lidských ostatků...

Tajuplné sklepení

Plazíme se úzkým vchodem, nebo spíš průlezem do další místnosti. Opět není vysvětlení pro její využití. Malý prostor, ve kterém není možné udělat více kroků, má velmi vysoký strop. Bylo zde vybudováno dokonce okno. Ale vede do sklepa, navíc ve výšce, kam nelze dosáhnout, natož se z něj někam podívat.

Celý sklep není dosud důkladně prozkoumán. Dostáváme se do míst, kde jsou patrné další zásahy, ty jsou ale dílem současných majitelů. „Zjistili jsme, že nyní jsme nejspíše v horním patře sklepení. Vše ukazuje na to, že pod námi je další patro, další sklepy. Bohužel, zatím není možné si to ověřit. Bude nutné použít těžkou techniku a zámek by nemusel tak velký zásah vydržet,“ dodává Petr Dařílek.

Zámek tedy s největší pravděpodobností ještě mnohá tajemství skrývá. Časem se nějaká možná i objasní. Za prohlídku ale stojí určitě už nyní.

Text a foto: Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552707
DnesDnes346
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3624
Tento měsícTento měsíc2883

Partnerské weby

apartman banner