0438libechovsko 1Přes Liběchov vedla stará obchodní stezka z pražské kotliny do Lužice, a tak zde vznikla již ve 13. století nejdříve dřevěná a později zděná tvrz. Ta byla v první polovině 18. století přestavěna na barokní zámek, na jehož výzdobě se svými sochami podílel významný barokní sochař Matyáš Bernard Braun. Fresková výzdoba zámku pochází od malíře Josefa Navrátila a malby s čínskými motivy jsou od malíře Quido Mánese, který byl bratrem slavnějšího malíře Josefa Mánese.

 

V zámecké zahradě se vzácnými dřevinami se nacházejí sochy Václava Levého, jenž byl nejdříve amatérským sochařem, ale jeho talentu si všiml místní mecenáš a umožnil mu studium na prestižní umělecké škole v Mnichově. Tento sochař vytvořil rovněž v okolních skalách celou řadu uměleckých děl. Václav Levý byl učitelem našeho vynikajícího sochaře Josefa Václava Myslbeka.

Kde skřítkové kují zbraně?

Klácelka je soubor uměleckých děl Václava Levého, vytesaných do pískovcových skal nad silnicí z Liběchova do Želíz. Tato sochařská díla pocházejí z poloviny 19. století. První část Klácelky je takzvaný Blaník, kde je zpodobněn Zbyněk ze Zásmuk sedící v křesle a vedle něj jsou hejtmani husitských vojsk Jan Žižka z Trocnova a Prokop Holý. Jsou zde také zpodobnění tři skřítkové, kteří na kovadlině kují zbraně právě pro blanické rytíře.

Klácelka je ale také jeskyně vytesaná do pískovce. Byla nazvána podle tehdejšího správce liběchovické zámecké knihovny F. M. Klácela. Vchod jeskyně zdobí ornamenty v maurském slohu a uvnitř jsou vytesány reliéfy fantastických zvířat podle Klácelova eposu Ferina Lišák.

Čertovy hlavy

V borovém lese nad obcí Želízy jsou v pískovcových skalách vytesány obrovské reliéfy dvou hlav bytostí připomínajících čerty. Čertovy hlavy jsou rovněž dílem sochaře Václava Levého. Na opačné straně silnice se nachází had, harfenice a několik dalších děl tohoto sochaře.

Jiří Glet

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523042
DnesDnes605
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2144
Tento měsícTento měsíc14810

Partnerské weby

apartman banner