2641vítr1Vítr kdysi býval neodmyslitelnou součástí živlové magie. Využíval se v rámci kouzel i rituálů, ovšem mělo to svá pravidla a velice důležité bylo, z jakého směru foukal. Obecně jsou s větrem spojovány následující

atributy:

ASTROLOGICKÁ ZNAMENÍ - Blíženci, Váhy, Vodnář

PLANETY - Merkur, Jupiter,Venuše

OBDOBÍ – jaro

BARVY - žlutá, bílá, stříbrná, modrošedá

NÁSTROJ - meč

POCITY - radost, obava

BOHYNĚ VZDUCHU - Nuit, Urania, Arianhod

Živel vzduch, potažmo vítr, ovládá a ovlivňuje myšlenky, komunikaci, energii, rychlost, teorii, učenlivost, jeho teritoriem jsou pláně, hory, vysoké věže.

Vítr symbolizuje různé směry cesty (včetně cesty mezi nebem a zemí), změny či postoj k nim (bránit se změnám je obtížné jako jít proti větru). Prudkost větru odkazuje k naléhavosti přijmout změnu, zvolit směr cesty a vzdát se strachu z nového prostředí či nového, odvážného postoje. Sám o sobě představuje silnou energii změny, kdy klid mysli je vystřídán chaosem myšlenek. Směr proudění myšlenek je před změnou chaotický a neuspořádaný, dokud si neuvědomíme, zda vane „vítr příznivý či nepříznivý“.

Čtyři druhy větru

Pro kouzla s větrem bylo vždy nutné vědět, kterým směrem vítr vane. K tomu sloužil takzvaný větrný rukáv.

Severní vítr - vane ze severu na jih. Je zasvěcený smrti, změnám, destrukci a mrazu. Symbolickou dobou dne severního větru je půlnoc. Napomáhá očistě - zbavuje deprese, zlozvyků, negativních emocí, strachu, žárlivosti, vzteku. Lze ho využít k posílení záměru změny a k léčení. Lidé se k severnímu větru obraceli o pomoc i v případě, když potřebovali udělat důležité rozhodnutí. K energii tohoto větru ale vždy přistupovali uvážlivě a jen v nutných případech. Byli si vědomi jeho síly i určité nebezpečnosti.

Západní vítr - vane ze západu směrem na východ. Je symbolem vlhkosti, intuice, očisty, pocitů. Lze ho využít v magii léčení a lásky, k posílení vitality. Kouzla a rituály se dělaly v čase soumraku, při západu slunce. Západní vítr s sebou vždy nese chlad a vlhkost. Je symbolem plodnosti, neboť společně s deštěm přináší osvěžení. Lidé žádali západní vítr o pomoc také v případě, že potřebovali cosi dokončit, zhodnotit, zrekapitulovat. Byli si vědomi toho, že tento vítr může probouzet i temné astrální síly. Proto jej nikdy nevzývali v noci a ve dnech úplňku.

Jižní vítr - vane z jihu k severu. Je spojován s teplem, suchem, horkem, sluncem a létem. Má v sobě hodně energie, nespoutanosti a vášně. Vládne poledni. Jižní vítr může být teplý až horký, vášnivý, spalující, ohnivý. Dodává energii a vášeň záměrům, urychluje procesy. Využíval se k různým rituálům, jež byly zaměřené na pocity, emoce, vztahy. Rituály se dělaly v blízkosti vodních toků.

Východní vítr - vane z východu směrem na západ. Je spojován s intelektem, rozumem, lepšími zítřky a novými začátky. Dobou mu zasvěcenou je svítání, východ slunce. Pomáhá člověku objevit nové možnosti, obnovit životní sílu, zrychluje jeho reakce, rozvíjí myšlení, intelekt. Lidé ho žádali o pomoc, když začínali něco nového, činili předsevzetí, chtěli uskutečnit zásadní životní změny, zlepšit své životní podmínky.

Kouzlo severního větru – k odnesení starostí

Najděte si venku v přírodě, na místě, kde volně vane vítr, velmi suchý keř, který je ale stále v zemi. Na jeho větve lehce napíchejte listy jako symboly potíží, které vás trápí (za každý problém jeden list a je jedno, jaké listy k tomu nasbíráte, zda budou z keřů nebo stromů). Přitom si představujte, jak odkládáte svou bolest nebo trápení. Pak požádejte severní vítr o pomoc, poděkujte a můžete odejít, vítr už si poradí a až listy odnese, vám se uleví. Kouzlo funguje v rámci dní či týdnů. Jestliže ale kouzlo děláte za ostrého severního větru, proces se urychlí.

Kouzlo západního větru – pro přivolání lásky

Do okna, které je během dne otevřené a kterým vane vítr (nejlépe západní), zavěste zvoneček. Potom proneste přání: Zvonečku lásky, předej mé přání vánku a větru. Ať mi přivedou toho, kdo milý je a naslouchá.

Jak zvoneček v závanech větru cinká, hovoří o vaší potřebě lásky. Vítr roznáší jeho hlas s vaším přáním do světa.

Kouzlo jižního větru – k zahnání strachu

Zapalte žlutou svíčku a na chvíli si v klidu sedněte, meditujte. Představte si, že plamen svíčky vysává váš strach nebo úzkost a že je pohlcuje. Hořící svíčku pak vyneste ven a nechte ji zhasnout, nejlépe jižním větrem.

Kouzlo východního větru – pro důležité rozhodnutí

Máte-li před sebou několik možností a nevíte, kterou si vybrat, napište je na útržky papíru. Papírky pak přeložte a položte na stůl, který stojí na volném prostranství, kde vane mírný, nejlépe východní, vánek. Vítr bude papírky na desce stolu pohybovat a postupně je shodí na zem. Papírek, který na stole zůstane jako poslední (nebo jako poslední spadne), je volba, jíž se můžete řídit.

(xar)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552697
DnesDnes336
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3614
Tento měsícTento měsíc2873

Partnerské weby

apartman banner