0442jiretin 1Jiřetín pod Jedlovou je známé poutní místo nacházející se v lesích Lužických hor na severu Čech. Založen byl Jiřím ze Šlejnic roku 1539. Nejdřív na něm nebylo nic zvláštního, dokud se sem nedostal jeden nemocemi

sužovaný šlechtic a voják.

Podle místní legendy bojovalo na straně protestantů sedm bratrů z jednoho rodu. Bitka na Bílé hoře u Prahy ale po dvou hodinách skončila totálním vítězstvím katolických sil. Mnoho, hlavně evangelických, šlechticů se pak muselo vydat do exilu. Ze zmíněného rodu se po dlouhých letech do Čech vrátil jen nejmladší syn ze sedmi bratrů. Byl sužován těžkými nemocemi, a tak hledal záchranu jako katolík. Na kopci nad Jiřetínem postavil kříž, kde se pravidelně modlíval. Nakonec se skutečně uzdravil a krajem se rozšířila pověst o tomto zázraku. Brzy sem začali pravidelně chodit lidé z blízkého i širokého okolí, neboť je zde silná pozitivní energie.

Roku 1759 se katolická církev rozhodla vybudovat křížovou cestu pod vedením jiřetínského faráře Gottfrieda Liessnera. Tu se podařilo dokončit roku 1764. Postupně se stala jedním z nejznámějších poutních míst u nás.

Roku 1874 zde také vznikl klášter Kongregace dcer Božské lásky, které pomáhaly poutníkům místním i vzdáleným.

V roce 1991 došlo k zásadní opravě a od kostela v Jiřetíně pod Jedlovou se mohou návštěvníci vydat okolo jedenácti zděných kapliček s liturgickými obrazy ke kapli sv. Kříže (dokončeny byly roku 1796).

V blízkých lesích také najdeme zříceninu hradu Tolštejn. Hrad byl postaven začátkem 14. století nad jedinou schůdnou trasou z německé Lužice na českou stranu.

(daš)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2550835
DnesDnes370
VčeraVčera641
Tento týdenTento týden1752
Tento měsícTento měsíc1011

Partnerské weby

apartman banner