0444rabbi 1Praha má mnoho svých tajemství. Asi ta největší jsou spjata s vládou císaře Rudolfa II. V tu dobu ve městě žily možná i stovky alchymistů a dalších mágů, kteří toužili po zlatu. Jehuda Ben Becalel chtěl ale něco víc, hlavně pro židovský národ. Proto se mu říkalo

Pražský Maharal. Pozdější velice známý učenec působil jako vrchní moravský zemský rabín v Mikulově, než se dostal do Prahy za vlády Rudolfa II.

Život Loewa byl opředen mnoha legendami a pověstmi. Hodně z nich zlidovělo, ale nedají se většinou oficiálně historicky doložit. Zlatou érou jeho života byly určitě roky 1573 až 1584, kdy fungoval v Praze.V únoru 1592 se na Pražském hradě setkal s císařem. Střetnutí se událo na základě společné slabosti pro alchymii a kabalu. Tato romantická představa se stala součástí pražské pověsti o golemovi, jenž měl být uhněten z jílu u pražské Vltavy. V té době docházelo k mnoha útokům na židovské obyvatelstvo a golem měl být ochráncem židovského ghetta. Šém, který ho oživoval, vychází z kabaly. Podle této nauky je možné zopakovat tento tvůrčí božský čin správnou kombinací písmen Božího jména. Také šlo o pergamen, na který se magická slova napsala.

Ke zničení golema mělo dojít v roce 1593, a to jeho stvořitelem rabbim Loewem. Jednoho dne totiž onemocněla jediná jeho dcera. Ošetřovali ji ve dne i v noci, nemoc se ale neustále zhoršovala. V pátek večer musel Loew odejít k tradiční pobožnosti. V roztržitosti zapomněl vyjmout golemovi šém. Služebník z hlíny tedy sám od sebe obživl a protože mu neurčili žádnou užitečnou práci, začal všechno kolem sebe rozbíjet, včetně nábytku a veškerého vybavení domu. Vyděšená služebná běžela do synagogy a prosila, aby Loew učinil přítrž tomu běsnění. Ten golemovi vyňal šém. Protože však došlo k vyjmutí v průběhu židovského svátku, rozpadl se golem na prach. Poté nastal smutek.Staronová synagoga je dodnes spojená s pověstí o tom, že na její půdě golem jen spí.V současnosti k nám míří turisté za historií golema i Maharala, aby se duševně posilnili starou legendou, která se možná nestala, ale klidně i mohla... Jisté je, že rabbi Loew byl velmi vzdělaný a objevil mnohá tajemství života, která snad i my někdy rozluštíme. Každopádně, následovníků má prý dost.

(daš)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2550863
DnesDnes398
VčeraVčera641
Tento týdenTento týden1780
Tento měsícTento měsíc1039

Partnerské weby

apartman banner