0345záhadySamovznícení je jev, který je tak výjimečný, že se o něj samozřejmě zajímali vědci už v minulosti. Konkrétně v 19. století začali odborníci s podrobnějšími výzkumy a experimenty, které měly více osvětlit tento jev. Například v roce 1893 uveřejnil Lékařský věstník New Orleansu výsledky pokusu

doktora Adriana Hava, který se domníval, že samovznícení je způsobeno přemírou konzumace tvrdého alkoholu. Jeho pokusy však k potvrzení této teorie nedospěly. Doktor Havy se poté rozhodl vyzkoušet oxid uhelnatý, a to na domácích zvířatech. Údajně se mu podařilo tuto teorii potvrdit, ale závěry jeho experimentu nebyly nikdy ověřeny. Jak v dnešní době badatelé vysvětlují tento fenomén?

Alkohol nebo elektrický náboj?

Příčina samovznícení způsobeného přemírou alkoholu se dnes již nebere vážně, protože by dotyčná osoba zahynula daleko dříve na jeho toxické účinky. Navíc na tento jev zemřeli i lidé, kteří byli naprostými abstinenty. To podstatně populárnější je tzv. knotová teorie. Podle ní se hořící lidské tělo chová jako obrovská svíčka, v níž namísto vosku funguje lidský tuk. Tak by zřejmě bylo možné vysvětlit část pozorovaných jevů, především nehod starých a nemohoucích osob, které by přišly do styku s otevřeným ohněm. Jen těžko takto ale lze zdůvodnit samovznícení lidí pod širým nebem nebo spících v posteli...

Jiným vysvětlením je zapálení těla výbojem nashromážděného elektrostatického náboje. Lze předpokládat, že se většina z nás setkala s tím, že od nějakého kovového předmětu (třeba vodovodního kohoutku) v bytě dostala elektrickou ránu. Je prokázáno, že se člověk může nabít elektrickým nábojem o napětí až několika tisíc voltů. Při dotyku s uzemněným elektrickým vodičem se pak náboj prudce vybije. Proto se někteří badatelé domnívají, že by takovou jiskrou nebo výbojem uvnitř těla mohlo dojít k zapálení hořlavých plynů, které máme všichni v trávicím traktu. Jenže to by případů samovznícení asi bylo daleko více. A rozhodně by musel do reakce vstoupit ještě nějaký další - doposud neznámý - spouštěč.

Divoké i reálné teorie

Dalším vysvětlením samovznícení je zásah lidského těla kulovým bleskem, jehož vlastnosti jsou stále ještě málo prozkoumané. V určitých případech pod širým nebem lze tuto možnost vzít v úvahu. Ovšem ne ve všech - jev byl totiž zaznamenán ve zvýšení míře u starých a opuštěných lidí. A tak bychom mohli pokračovat v mnoha dalších teoriích vysvětlujících tento fenomén – parapsychlogická destrukce (dotyčná osoba si přeje zemřít), poškození buněk (ty by uvolňovaly vodík, který by se po nahromadění vznítil) či studená jaderná fúze (šlo by o termickou destrukci tkání podobnou hoření). A nakonec je nutné vzít v potaz i názory, že samovznícení je jen mýtus. S tím ovšem dnes už nesouhlasí ani renomovaní vědci. Snad se jim tento jev podaří brzo vysvětlit.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2550842
DnesDnes377
VčeraVčera641
Tento týdenTento týden1759
Tento měsícTento měsíc1018

Partnerské weby

apartman banner