0446co 1Dynastie Jagellonců se těšila velké úctě. Historie těchto mocných panovníků se protnula i s tou českou. Podívejme se především na polského Kazimíra IV., respektive na jeho podivný sarkofág. Po otevření hrobky

tohoto krále totiž záhadně onemocněli všichni, kteří se na akci podíleli. Někteří z vědců i zemřeli.

Rod jagellonců pocházel z Litvy, nějaký čas vládl i v Českém a Polském království, v Uhrách a na území dnešního Chorvatska. Z česko-uherské rodové linie pocházel i první Jagellonec na českém trůnu, král Vladislav II. Zvolen byl v Kutné Hoře v roce 1471 (tato větev vymřela po meči roku 1526, kdy zahynul Ludvík Jagellonský).

Nečekaná úmrtí vědců

Polsko-litevská linie vymřela po meči v roce 1572. A právě v Polsku se kdysi spekulovalo o tzv. Jagellonské kletbě. Když v minulém století probíhal v královském Wawelu průzkum ostatků krále Kazimíra IV., byl otevřen i panovnický sarkofág. Bylo to poprvé od králova pohřbu. Záhy několik členů výzkumného týmu onemocnělo a někteří i zemřeli. Spekulovalo se, že kletba postihla dvanáct lidí.

Příčina se hledala v nedodržování hygienických předpisů či v infikované vodě. Nakonec se zjistilo, že záhadná úmrtí má na svědomí agresivní virus. Pět století přežíval v hrobce, aby nakonec napadl nic netušící badatele.

Normálně se tento vzácný virus vyskytuje v bažinách a ve vlhku, v Kazimírově vzduchotěsném arkýřovém sarkofágu by neměl mít žádnou šanci. Přesto zde přežil několik staletí.

Mnozí badatelé jsou dodnes přesvědčeni, že v případě krále Kazimíra IV. šlo o stejnou „ochranu“ ostatků před vykradači, jako u egyptského faraona Tutanchamona. Vložil tedy smrtící virus do sarkofágu nějaký vzdělaný lékař či kněz úmyslně? To by byla odvážená teorie, že?

(nov)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585620
DnesDnes387
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4513
Tento měsícTento měsíc15984

Partnerské weby

apartman banner