0146mystePatří mezi nejposvátnější křesťanské relikvie a prý dokáže dát vlastníkovi netušenou moc a odvahu.Kopím osudu podle legendy probodl římský voják Longinus bok Ježíše Krista přibitého na kříži.Na Golgotě došlo k události, která podle všeho změnila svět. A prý každý, kdo

dostane magické Longinovo kopí do rukou, se má stát nepřemožitelným. Kde se Kopí osudu nachází, není jasné. Před II. světovou válkou mělo být v Hofburgu ve Vídni, nyní se předpokládá, že je uloženo v USA ve Washingtonu. Mnozí badatelé ale tvrdí, že existuje dokonce šest různých Kopí osudu...

Rána z milosti?

V pátek 5. dubna roku 33 vedli římští ozbrojenci Ježíše Krista Nazaretského na jeruzalémskou horu Golgota, aby ho tam kolem poledne ukřižovali. Jako spasitel lidstva podrýval autoritu Říma v provincii Judea. Svědkem Ježíšova ukřižování byl i setník Longinus. Nechtěl už prodlužovat Kristovo utrpení na kříži, a proto do jeho pravého boku vrazil kopí (mezi čtvrtým a pátým žebrem). Právě tak se římští vojáci při bitvách ujišťovali, že protivník nepřežije. A tím vstoupilo kopí do dějin.

Ryba coby symbol křesťanství

Před sedmnácti lety britský badatel Robert Feather pomocí mikroskopu přečetl miniaturu na okraji čepu kopí a našel rytinu ryby, symbolu křesťanství. Dále také objevil podtržená písmena I a R, tedy možná Ježíš král - „Iesus Rex“. Rozměr čepele je 50 na osm centimetrů, je zčásti zakryta zlatým plechem a ozdobena či zpevněna stříbrnými dráty. V minulosti se čepel pravděpodobně zlomila, obě její části musely být proto spojeny. Do čepele měl být prý vsazen želený hřeb z kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš. O pravosti kopí se ale vedou spory.

0146mysteriozni 1Kdo měl kopí, vítězil

Prvním známým vlastníkem měl být císař Konstantin I. Veliký v průběhu známé bitvy roku 312, ve které kopí použil a díky tomu se kromě jiného stal i křesťanem. Dalším vlastníkem se údajně stal vizigótský král Alarich I., jenž roku 410 dobyl Řím. Zatímco seděl na císařském trůně se zlatou korunou na hlavě a v bohatém rouchu, držel prý v ruce Longinovo kopí a ukazoval jím na tisíce Římanů, kteří museli pokleknout a provolat mu slávu jako dobyvateli a panovníkovi. Během křižáckých tažení měl mít zázračné kopí v ruce i císař Fridrich I. Barbarossa, jenže o ně přišel a posléze se utopil v řece.

Na relikvii měli všichni zálusk

Český král a římský císař Karel IV. měl jako součást korunovačních říšských klenotů získat Kopí osudu v roce 1355. Odvezl je na Karlštejn, kde shromažďoval ty největší poklady své doby. Jeho syn Zikmund nechal později kopí tajně převézt do Norimberku. Tam odpočívalo až do roku 1806, odkud je francouzský vojevůdce a císař Napoleon Bonaparte odvezl do císařské klenotnice ve Vídni. Během nacistického anšlusu Rakouska v roce 1938 ho zpět do Norimberku převezl Adolf Hitler, který dlouho horlivě studoval veškeré záznamy. S pomocí Kopí osudu chtěl ovládnout svět. Dne 30. dubna 1945 našli američtí vojáci v Norimberku trezor, který ukrýval část pokladu – a především Kopí osudu. Američané po skončení II. světové války měli vrátit kopí do muzea ve vídeňském Hofburgu. Ale někteří záhadologové o tom pochybují...

Je kopí v Arménii?

Podle jedné z mnoha teorií leží skutečné Kopí osudu dodnes v některém z prastarých arménských klášterů, kam je brzy po Ježíšově smrti přinesl apoštol Tadeáš. V úvahu připadá původní starobylá metropole Arménie Etchmiadzin nebo chrám Geghardavank. Představitelé arménské církve, jejichž pokrevní linie se táhne až k samotným apoštolům, toto podle nich pravé kopí ještě nikdy nikomu neukázali. A to dokonce ani vědeckým týmům. Možná je to jen opatrnost, aby se nedostalo do nepravých rukou... Kdo ví.

Vedle Longinova mělo existovat ještě kopí svatého Mauritia, jehož repliku v roce 1000 daroval císař Ota III. polskému knížeti Boleslavu Chrabrému, když se účastnil pohřbu sv. Vojtěcha ve Hnězdně. Tato replika je dodnes uložena v Krakově a mnohými historiky je pokládána za skutečný originál kopí sv. Longina. Jak je vidět, pravdy se hned tak nedopátráme.

David Ašenbryl a Ludmila Veselá

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585651
DnesDnes418
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4544
Tento měsícTento měsíc16015

Partnerské weby

apartman banner