0350tajemna 1Pyramida Falicon je pravděpodobně jednou z těch evropských pyramid, o které téměř nikdy nikdo neslyšel. Jedná se o památník nacházející se na venkově, na francouzské riviéře nedaleko města Falicon. Byla postavena nad krasovou

jeskyní známou jako Netopýří jeskyně. Historici a archeologové se shodují na tom, že skutečný původ pyramidy, byl „pohlcen“ časem. Zájem o pyramidu vzrostl až v roce 2007, kdy francouzská vláda oficiálně vyhlásila dílo za národní historickou památku.

Kdo stojí za záhadným monumentem?

Pyramida byla postavena z malých kamenů nepravidelného tvaru a má poměrně ostrý úhel sklonu. Časem byla částečně zničena, vrchol z velké části chybí, spodní část ale zůstala dobře zachována. Její účel a původ není znám, existuje však několik verzí. Podle jedné její původ sahá do roku 2360 př. n. l., ale to je spíše nepravděpodobné. Spekuluje se, že stavbu mohli postavit římští legionáři za jejich působení v Egyptě, a někteří vědci tvrdí, že patří k posvátným místům templářů. Jednou z reálných možností by mohlo být, že byla postavena v letech 1803 až 1812, jako památka na Napoleonovo egyptské tažení. Počet schodů vedoucích do jeskyně pod pyramidou údajně odpovídá sedmé úrovni iniciace rituálů kultu Mitry, východního náboženství, které bylo během pozdní říše populární mezi členy římské armády.

Původní výška byla úctyhodná

Archeologové se se domnívají, že pyramida je místem odpočinku egyptského náčelníka ve vyhnanství. Objevena byla v roce 1804 Domenico Rossettim. Vědci vypočítali, že pyramida byla kdysi vysoká devět metrů a v současnosti se její výška zmenšila na přibližně tři metry. Podle expertů nebylo těžké poškození způsobeno klimatem v regionu a relativně slabými konstrukčními materiály, ale pravděpodobně záměrně, tedy člověkem. Komu vadila, to je otázka... Ať už byl důvod pro stavbu této pyramidy u Nice jakýkoli, jedna věc je jistá - je to historická památka, jedna z mála pyramid v Evropě a je to archeologické naleziště, které stojí za to, aby jej vědci důkladně prozkoumali.

(vok)

 

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2640351
DnesDnes751
VčeraVčera1013
Tento týdenTento týden4275
Tento měsícTento měsíc10300

Partnerské weby

apartman banner